İş İlanları – Banka Sınavları

Vekil Öğretmenlik Nedir? Kimler Vekil Öğretmen Olabilir?

Devlet tarafından atama yapılmamış yada herhangi bir nedenle kadrosu bolaşmış okullara İl Milli Eğitim Müdürlüğü yada İlçe Milli Eğitim Müdürlükleri tarafından talepler neticesinde yapılan atamalara yani kadrosu henüz 657 sayılı devlet memurları kanununa tabi olmadan vekaleten atanan kişilere Vekil Öğretmen olarak adlandırılır.

Devlet tarafından atama yapılmamış yada herhangi bir nedenle kadrosu bolaşmış okullara İl Milli Eğitim Müdürlüğü yada İlçe Milli Eğitim Müdürlükleri tarafından talepler neticesinde yapılan atamalara yani kadrosu henüz 657 sayılı devlet memurları kanununa tabi olmadan vekaleten atanan kişilere Vekil Öğretmen olarak adlandırılır.

Müracaat Nereye Yapılır?
Vekil Öğretmenlik Yapacak Kişiler İl Yada İlçelerdeki Milli Eğitim Müdürlüklerine Müracaat ederler. İl Milli Eğitim Müdürlükleri yada İlçe Milli Eğitim Müdürlükleri bulundukları yerin yani ilçelerde Kaymakamlara, İllerde ise Valilere arz edilmek suretiyle sunulur ve uygun adaylar Vekil Öğretmen olarak atanırlar.

Vekil Öğretmenlik ile Ücretli Öğretmenlik arasındaki farklar nelerdir?
Vekil Öğretmen ile Ücretli Öğretmen arasındaki farka baktığımız da ilk göze çarpan aldıkları ücrettir. Vekil Öğretmenler, normal ücretli öğretmenlerin maaşlarının üçte ikisi oranında düzenli ücret ve fazladan girdikleri ders başına ücret alırlar. Vekil Öğretmenler ayrıca görev yaptıkları okulda nöbet sistemi var nöbet tutma zorunlulukları vardır. Ücretli Öğretmenlerde ise maaşları girdikleri ders saati üzerinden hesaplanır ve görev yaptıkları okulda nöbet sistemi var nöbet tutma zorunlulukları yoktur.

Vekil Öğretmenlerin ve Ücretli Öğretmenlerin Sosyal Güvenceleri Nedir?
Vekil Öğretmenlerin Sosyal Güvenceleri 30 gün üzerinden hesaplanan SGK kesenekleri ile karşılanır. Ücretli Öğretmenlerde ise SGK kesintileri 30 gün üzerinden değil girdikleri ders saati kadar hesaplanarak yatırılır. Buda yaklaşık olarak 15 güne tekabül etmektedir.

Kimler Vekil Öğretmen olabilir?
Açıktan atamayla gerçekleşen öğretmenliklere Vekil Öğretmenlik diyoruz. Bu bağlamda aranan şartlara baktığımızda kadrolu öğretmenden istenen tahsil şartları aynen vekil öğretmenlik içinde geçerlidir. Ancak Vekil Öğretmenlikte Lise, Önlisans ve Lisans mezunları da açıktan vekil öğretmen olarak atanabilirler. Kadrolu öğretmenlikten en büyük farkı bu tahsil kriteridir diyebiliriz.

Vekil Öğretmenlik başvurusu nasıl yapılır?
Boş kadrosu bulunan il yada ilçelerdeki veya bunlara bağlı kasaba ve köylerdeki okullara atama gerçekleşebilmesi için öncelikli olarak oradaki okulda açık bir kadronun bulunması gerekmektedir. Açık kadro bulunan okullara adaylar, iller de İl Milli Eğitim Müdürlüğüne  ilçelerde ise İlçe Milli Eğitim Müdürlüklerine yazılı olarak başvuruda bulunabilirler. Milli Eğitim Müdürlükleri ilçelerde Kaymakamlara, İllerde ise Valilerin onaylarına sunarlar ve il özel idarelerinden de ödenekleri çıkmak suretiyle bu başvurular neticelenmiş olur.

Vekil öğretmenlik memur sayılır mı?
Bu konu esasında geçtiğimiz mevzuatlar içerisinde hep tartışma konusu olmuştur.2008 yılı öncesi ve 2008 yılı sonrası bu uygulamayı ikiye ayırmak gerekir. 2008 yılı öncesinde Vekil Öğretmenlerin memuriyetten sayılması uygulama içerisinde yer alıyordu. 2008 sonrasında ise 5510 sayılı kanunla 4/c maddesi kapsamında değerlendirilmekte yani bir bakıma devlet memurluğu statüsü kazanmaktalar.Ancak ücret bakımından asil öğretmenin 3/2 si oranında maaş alırlar ve sağlık ve diğer hizmetler yönünden kadrolu memurlar gibi yararlanırlar. Sosyal Güvenlik Kurumuna yatırılan kesenekleri de Devlet Memurları kapsamında değerlendirilir ve böylelikle emeklilik işlemleri de bu bağlamda ele alınır.

Vekil öğretmenler ihbar tazminatı alabilir mi?
a İhbar Tazminatı esasında bizim literatürümüze “Tazminat” olarak girmişse de aslında Tazminat şekli değildir. İhbar Tazminatı; Çalışanın iş akdinin işveren tarafından fesih edileceğinin karşı tarafa bildirimi olarak tanımlanabilir. Dolayısıyla bir kişinin ihbar tazminatı alabilmesi için öncelikli olarak hizmet akdine tabi olarak çalışması gerekir. Yani 4857 sayılı iş kanununa tabi olması gerekir. Oysa Vekil Öğretmenler hizmet akdine tabi değil, doğrudan devlet memurları kanununa tabi olarak çalışırlar. Kısaca Vekil Öğretmen olarak görev yapanların ihbar tazminatı olmaları söz konusu değildir. Devlet Memurluğunda iş akdi feshi söz konusu değil, görevden uzaklaştıma-emeklilik yada görevden el çektirme durumları söz konusudur.

Vekil öğretmenler kıdem tazminatı alabilir mi?
Kıdem tazminatı bir işverenle iş akdi bağı ile çalışanlar için geçerli bir durumdur. İşçi kendisinden kaynaklı olmayan bir durumla işten çıkarılır veya çeşitli koşullarda işten ayrılırsa işyerinde çalıştığı yıl sayısı kadar brüt ücreti kıdem tazminatı alır. Bu durum memur statüsündeki vekil öğretmenler için geçerli değildir. Zira memurluk mevzuatında işten çıkarma söz konusu değildir. Vekil öğretmenler ancak 15 yıl çalıştıktan sonra tazminat değil, emekli ikramiyesi almaya hak kazanır.

Vekil ve Ücretli Öğretmenlik Başvuru Formuna Aşağıdaki Sonraki Sayfa Butonuna Tıklayarak ulaşabilirsiniz.

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ