İş İlanları – Banka Sınavları

Taşeron İşçilere Kadro Yeni KHK İle Geliyor mu? Tarih Ne Oldu?

Türkiye’nin merakla beklediği taşeron işçilere kadro verilmesiyle ilgili kanuni düzenlemenin Türkiye Büyük Millet Meclisinde yapılan görüşmelerden kulislere yansıyan görüşlere göre yeni çıkarılacak olan KHK ile verilmesi gündeme geldi. Peki taşeron işçileri yakından ilgilen bu düzenlemenin yer alacağı KHK  ne zaman çıkacak? KHK tarihi belli oldu mu? Detaylar haberimizde..

TAŞERONA KADRO KHK İLE VERİLECEK

Bilindiği üzere OHAL durumu devam ettiği için çıkarılan Kanun Hükmünde Kararnameler (KHK) ile çok önemli bilgiler verilmeye devam ediyor. Taşerona kadronun ne zaman verileceği hakkında merak ile açıklama yapılması beklenirken Türkiye Büyük Millet Meclisinde yapılan görüşmeler de taşerona kadronun KHK ile verileceği öğrenildi.

Peki taşerona kadro tarihi belli oldu mu? Şu an için taşerona kadronun ne zaman verileceği henüz bilinmiyor fakat taşerona kadronun çıkarılacak KHK ile verileceği öğrenildi. KHK kararları bilindiği üzere Resmi Gazete aracılığı ile kamuoyuna paylaşılmakta olup herkes tüm detaylarını rahat bir şekilde öğrenebilmektedir. İşin Olsa aracılığı ile taşerona kadro hakkında çıkarılacak KHK’dan sonra sizlere bilgi vereceğiz.

TBMM’de edinilen bilgiye göre kamuda çalışan taşeron işçilere kadronun KHK (Kanun Hükmünde Kararname) ile verileceği öğrenildi.

Yaklaşık 900 bin taşeron işçisinin gözü kulağı hükümetten çıkacak karar çevrildi.

1 Ocak tarihine kadar teknik olarak düzenlemenin hayata geçmesi gerekiyor. Bu nedenle düzenleme KHK ile yapılabilecek.

Meclis 22 Aralık’ta bütçe görüşmelerini sonlandırıp tatile girecek. TBMM’nin gündeminde 9 Ocak’a kadar taşeron işçi düzenlemesi bulunmuyor. Çıkarılacak KHK ile işçilere kadro verilecek.

KANUN HÜKMÜNDE KARARNAME NEDİR?

Kanun hükmünde kararname ya da KHK genel tanım olarak yasama organının konu, süre ve amacı belirleyen bir yetki kanunu ile verdiği yetkiye veya doğrudan doğruya anayasadan aldığı yetkiye dayanarak, hükümetin çıkardığı, maddi anlamda kanun gücüne sahip, parlamentonun tasdiki ile şekli ve organik anlamda kanun gücünü kazanacak olan kararnamelerdir. Türkiye’de 1982 Anayasası’nın 87. maddesi ile, “Bakanlar Kuruluna belli konularda kanun hükmünde kararname çıkarma yetkisi vermek” TBMM’nin görev ve yetkileri arasında sayılmıştır.

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ