İş İlanları – Banka Sınavları

Tarihin Yazılı Kaynakları Nelerdir

Herhangi bir bilgi yazılı hale dönüştürülmüş ve tarih için kaynak değeri taşıyorsa yazılı kaynaktır.

Arşivler: Devletlerin, özel kurumların ve şahısların yazışmalarını sakladığı yerdir.

Herhangi bir bilgi yazılı hale dönüştürülmüş ve tarih için kaynak değeri taşıyorsa yazılı kaynaktır.

Arşivler: Devletlerin, özel kurumların ve şahısların yazışmalarını sakladığı yerdir.

Belgeler: Arşivlerde yazılı belgeler bulunur. Devlet arşivlerinin tarihi belgeler kısmının araştırmacılara açık hale getirilmesinden itibaren bu belgeler birinci derece kaynak olarak incelenmeye başlanmıştır. Belgeler tarihe kaynaklık etme noktasında güvenilirlikleri kesin olan materyallerdir.  Tarihçi araştırırken bu belgelerin ne denli uygulandıklarını, ne kadarının niyet ve temenni düzeyinde kaldığını incelemelidir. Belgenin kaynak olabilmesi tarihçinin analizinden geçmesine bağlıdır.

Görsel ve Çizili Malzeme: Arşivlerde belge dışında, plan, harita,  kroki, resim on dokuzuncu yüz yıl ve sonrasında fotoğraflarda bulunmaya başlamıştır. Belgeleri destekleyici materyallerdir. Bazı durumlarda tek başına kaynak olabilirler. Haritalar özellikle tarihi yorumlamada değerlidir.

Görüntülü ve Sesli Malzeme: Seslerin kayıt edilmesini sağlayan teknolojinin gelişmesiyle birlikte sesli arşivlerde oluşturulmaya başladı. Bunlarda kaynak değeri taşımaktadırlar.

Kütüphaneler: El yazması eserlerin yanında matbaa teknolojisinin gelişmesiyle birlikte basılmış matbu eserlerin bulunduğu yerlerdir.

Kronikler(Vekayinameler): Olayların yıllara göre yazılımı demektir.

Takvim ve Yılıklar: Olayların günlük tutulduğu eserlerdir. Yılık tutmak eski bir gelenektir. Tarihi Asurlulara kadar dayanır. Bu eserlerde konular yıllara göre kronolojik olarak tutulurlar.

Şecereler: Aile tarihleridir.

Biyografiler: Tarihi kişilerin hayat hikayelerini anlatan eserlerdir. İlk örneklerine Yunan ve Roma dönemlerinde rastlamaktayız.

Hatıratlar: Kişilerin kendi etraflarındaki sosyal ve siyasal olayları anlatmak için yazdığı anı tarzında eserlerdir. İkinci elden kaynak niteliği taşırlar, karşılaştırma ve kontrolleri yapılmadan kullanmamak gerekir.

Seyahatnameler: Yaşadıkları yerlerden başka yerlere resmi yada özel amaçlı yapılan seyahatlerde resmi bir amaç güdülmeden yazılan yazılardır. Önemli kaynaklar arasındadır fakat tarihe kaynaklık edilecekse başka kaynaklardaki bilgilerle karşılaştırılmalıdır.

Süreli Yayınlar: Belli dönemlerde yayımlanan gazete ve dergilerdir. Süreli yayınların tarihi Roma’ya kadar dayanır. Romalıları bilgilendirmek üzere metal ve taş üzerine yazılan Acta Publica olarak bilinen duvar gazeteleridir. Matbaanın icadıyla ilk gazete 1609 yılında Almanca olarak yayınlandı. Osmanlıda ilk Arapça Türkçe gazete 1828’de Mısırda yayımlandı. Buna karşın Osmanlının ilk resmi gazetesi Takvim-i  Vekayi 1831’dir. Basın materyallerinin döneme ait diğer belgelerle mukayese edilerek kullanılması gerekmektedir.

Arkeolojik Buluntular Ve Müze Eserleri: Sosyal hayatın her yönüyle ilgili günlük yaşantımızda kullanılan takılar, eşyalar, giyecekler, kullanılan kap kacak ve aletler bunun yanında sınır belirlemede kullanılan taş malzemelerdir. Arkeolojik çalışmalar neticesinde elde edilmiş insan kalıntıları ırkların ve dönemlerin tespitinde kullanılır.

Yerleşim Alanları ve Mimari Eserler: Höyükler, yerleşim alanları, antik şehirler, kale ve bu alanda bulunan kitabeler, zafer takları ve heykeller, önemli arkeolojik buluntulardır. Üzerlerinde bulunan yazılar dönemlerine ılık tutmaktadır.

Nekropol Kalıntılar: Antik şehirlere ait mezarlıkların içerisindeki lahit tarzı anıt mezarların, kurganların bulunduğu alanlar.

Paralar

Arma, Mühür ve Madalyalar

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ