Ceza Ve Sözleşme Fesih Puanları Aile Sağlığı Merkezleri Tarafından Uygulanır.

Birlik ve Dayanışma Birlik ve Dayanışma Derneği açtığı dava nedeniyle aile sağlığı merkezlerinin sözleşme feshi ve ceza puanı uygulamasına son verdiğini duyurdu. Birlik Başkanı Dr. Derya Mengücük, Danıştay 2'nci Dairesi Ceza Yönetmeliği'ndeki fesih hükümlerine ve Sağlık Bakanlığı'na gönderilen komisyonun İl Özel İdaresi'ne feshedilmesine ilişkin maddenin somut ve kesin sonuçlarını anlattı. Sağlık Müdürlüğü, Aile Hekimliği uygulamasındaki uygulamayı durdurma kararı aldı.

Ceza Ve Sözleşme Fesih Puanları Aile Sağlığı Merkezleri Tarafından Uygulanır.

Sözleşme ve Aile Sağlığı Merkezlerine uygulanan ceza puanı uygulamasına ilişkin Birlik ve Dayanışma Derneği Başkanı Dr. Derya Mengücü açıklama yaptı.

Mengücük yaptığı duyuruda şu ifadelere yer verdi: Mengücük, "Danıştay 2. Dairesi'nde yer alan cezai tüzük maddelerinin kaldırılmasına ilişkin maddenin Aile Hekimliği alanında yürütmeden geri bırakılmasının somut ve net sonucu" dedi. Birliğimiz tarafından açılan davanın ardından Sağlık Bakanlığı'ndan İl Sağlık Müdürlüğü'ne yaptırılan komisyonun sonlandırılması kararının gerekçesi şu şekilde oldu:

1. Sözleşmesi biten aile hekimlerinin 1 veya 5 yıl süreyle çekilişe katılamayacağı beyanı kaldırıldı. Bu durumdaki kişiler 1 yıl veya 5 yıl süre dolmadan çekiliş için başvuruda bulunabilirler.

2. Ceza Kanununa göre verilen cezalar hükümsüzdür ve hükümsüzdür. Dava açmaya vaktiniz yoksa bir an önce dava açmalısınız.

3. Ek Ödeme Yönetmeliği'nde yer alan destek ödemelerinde ceza almama şartı ortadan kalktı. Artık cezalar uygulanmıyor ve destek ödemeleri kesilemiyor.

4. Yönetmelik kapsamında İl Sağlık Müdürlükleri bünyesinde kurulacak komisyon ile sözleşmeyi fesheden veya yenilemeyen sözleşme yapılamaz.

5- Bu yürütmeyi durdurma kararı sonucunda idarenin ceza puanı vermesi mümkün değildir.

6- Sağlık sorunları nedeniyle 180 gün raporu süresi dolmuş veya dolmak üzere olan çalışanların iş akitleri feshedilemez.

7. Halen ücretsiz izinli olan aile hekimi çalışanının disiplin cezası nedeniyle memuriyetten veya memuriyetten çıkarılması nedeniyle aile hekimliği sözleşmesi feshedilemez.

8. Bir çalışanın kamu hizmetinden istifa etmesi nedeniyle aile hekimliği sözleşmesi feshedilemez.

9.Sözleşme süresi herhangi bir nedenle 10 gün süreyle hareketsiz kalınarak feshedilemez.

10. Entegre olarak çalıştırılıp 5 kez vardiyaya katılmama nedeniyle iş sözleşmesi feshedilemez.

11-Aile hekimleri birimine kayıtlı hasta sayısı üç aydır 1.000'in altında olduğu için sözleşmesi feshedilemiyor.

12- Askıya alma, çeşitli nedenlerle sözleşmenin askıya alınmasından sonra 2 aydan fazla uzatılamaz.

13- Halk Sağlığı Hizmetleri Başkanının yaptırım uygulama yetkisi kaldırılmıştır. 17 ila 200 ceza puanı ile sözleşmenin feshi, yürütmeyi durdurma kapsamına giriyor." ifadesini kullandı.

Mengücük, Birlik ve Dayanışma Sendikası ile Dayanışma Derneği'nin açtığı dava nedeniyle sözleşme feshinin yanı sıra ceza puanı uygulamasının da sona erdiğini söyledi. Şöyle dedi:

"Yönetmeliğin ilk yayınlandığı 1 Temmuz 2021 gününden bu yana bir Ceza Kanunu görmemize gerek olmadığını beyan ettik. Kuralı kaldırmayı başardık. Bu karar aile fertlerimizden herkes için hayırlı

olsun. Tıp alanında yorulmak bilmeden çalışan Dr. Işıklı, başarılarından dolayı Dr. Mustafa Işıklı'ya, BDS Hukuk Komisyonu'na ve sendika avukatımız Turgut Işıklı'ya minnettarız."

Serap

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER
404 Not Found

Not Found

The requested URL was not found on this server.

Additionally, a 404 Not Found error was encountered while trying to use an ErrorDocument to handle the request.