2022'de 422 Sağlık Çalışanı Şiddete Uğradı

Sağlık ve Sosyal Hizmet Emekçileri Sendikası'nın (Sağlık-Sen) 2022 Sağlıkta Şiddet Raporu'na göre sağlık çalışanlarına yönelik 249 şiddet ve sağlık çalışanlarının şiddete maruz kaldığı 422 vaka oldu.

2022'de 422 Sağlık Çalışanı Şiddete Uğradı

Sağlık-Sen yaptığı yazılı açıklamada, 2022 yılında bazı kronik sorunların giderilmesi ve ekonomik haklar ile özlük haklarında görece iyileşme sağlanmasının ardından sağlık çalışanlarına yönelik şiddetin arttığını belirtti.

"Sağlık sisteminde şiddetin önlenmesinde idareye önemli sorumluluklar düşmektedir"

Sağlık-Sen Genel Başkanı Semih Durmuş, sağlık sektöründe şiddetin mücadele yoluyla kamuoyuna duyurulduğunu ve duyulduğunu belirterek, raporlar yayınladı. İki ayda bir kamuoyuyla paylaştığımız şiddet raporları ile farkındalık yarattık. Şiddete yönelik tüm müdahalelerimizle toplumsal farkındalığın gelişmesine ve karar vericilerin aksiyon almasına katkı sağladık.

Sağlıkta şiddete karşı önemli adımlar atıldı. Beyaz kodun getirilmesi, cezaların yüzde 50 oranında artırılması, sağlık alanında şiddetin kamu davasına dönüşmesi ve şiddetin suç kategorisine girmesi en dikkat çekici yasal gelişmeler oldu. Bu yasal adımların şiddet olaylarını durdurmadığı açıktı. Sağlıkta Şiddet Yasası'na (Lot on Violence in Health) rağmen her zamanki gibi saldırganların adli mercilerden salıverilmesi sağlık çalışanlarını yaralamış, failleri cesaretlendirmiştir.

Hakim ve savcılara önemli görevler düştüğünü unutmamak gerekir. Her zaman olduğu gibi sağlık departmanına önemli görevler düşmektedir. Bu nedenle hastanelerin röntgen cihazları ile daha hızlı yerleştirilmesi gerekmektedir. Hem eğitimli hem de yetkilendirilmiş güvenlik görevlilerine ihtiyaç vardır. Hastanede hastalar ve aileleri için ayrı bekleme alanları bulunmalıdır. Acil servislerde şiddet olayları meydana geldiğinde ek güvenlik önlemlerinin de alınması gerektiğini söyledi.

Şiddet vakalarının sayısı bir öncekine göre %12 arttı.

Durmuş, 2022'de bir önceki yıla göre daha fazla şiddet yaşandığını söyledi.

“Aralık ayında 15 şiddet olayıyla birlikte 2022'de toplam 249 şiddet olayı yaşandı. Bu sayı 2021'de 190'dı.

494 saldırganın düzenlediği 249 şiddetli saldırıda, ülkedeki sağlık çalışanlarının 422'si mağdur oldu. Görev başında 1 güvenlik görevlisi ve 1 doktor hayatını kaybetti.

210 şiddet vakasının sorumlusu hasta ve aileleri iken, 35'i ise cahillerin elindeydi. Yöneticiler 4 olaydan sorumluydu. 4 olaydan yöneticiler sorumluydu. 249 şiddet olayının 216'sı fiziksel olduğu kadar sözlü olarak da gerçekleşti. 32 sözlü ve 1 mobbing.

Şiddet olaylarının yeri değişmedi. 2022 yılında meydana gelen 249 şiddet olayından sadece 206'sı hastanelerde gerçekleşti. Sahada 23 olay meydana geldi. Aile sağlığı merkezlerinde 16 şiddet vakası kaydedildi. Sosyal medyada bir olay yaşanırken, 3 olay SABİM'i tehdit ediyordu.

Her branştan mağdurları incelediğimizde şiddete en çok hemşire ve doktorların maruz kaldığını görüyoruz. Her çalışanın güvende olduğunu ve herhangi bir yaralanma yaşamadığını umuyoruz.

Ülkenin uzak bölgelerine örgütlenmeye yetkili tek sendika olduğumuzu hatırlatırız. Bu da hukuki destekten eğitime, hukuki desteğe, bilgilendirme medyasından sosyal sorumluluk bilincini artırmaya yönelik projelere kadar her türlü desteği sağlayabileceğimiz anlamına geliyor.

Serap

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER
404 Not Found

Not Found

The requested URL was not found on this server.

Additionally, a 404 Not Found error was encountered while trying to use an ErrorDocument to handle the request.