Memur Hizmet Süresi Hesaplaması!

Memurun en çok yıllık izin süresinin hesaplanması ve emeklilik hakkının hesaplanmasında kullanılan hizmet süresi nedir? Hizmet süresi hesaplanırken nelere dikkat edilir sorularının cevabını vermeye çalışacağız.

Memur Hizmet Süresi Hesaplaması!

HİZMET SÜRESİ NEDİR?

Memurlarla ilgili yayımlanan 154 nolu tebliğ de Kamu Kurum ve Kuruluşlarında geçen tüm hizmet süreleri ile dikkat edin kamu kurum ve kuruluşlarında geçen tüm hizmet süreleri ibaresi yer almaktadır. Ne demek? Yani 657 sayılı devlet memurları kanuna göre sözleşmeli olarak görev yapıyorsunuz, hemşire olarak görev yapıyor olabilirsiniz veya kamu kurumunda yine işçi statüsünde çalışıyor olabilirsiniz. Kamu kurum ve kuruluşu olması önemlidir. Buradaki süreler bizim için önemlidir. Bu Kurumlarda çalışılan süreleri başka bir kamu kurum ve kuruluşuna atandığımız da yıllık izin hakkı için gerekli olan süreye eklenecektir. Yani kamu kurum ve kuruluşlarında çalışmış olduğumuz süre bizim için önemlidir. Buna bir örnek verecek olursak; diyelim üniversite hastanesinde 657 4B ünvanlı çalışıyoruz. 6 ay çalıştıktan sonra istifa ettik. İstisnai durumlar taşındığımız için bir bekleme süresi tabi olmadan sağlık bakanlığına tercihte bulunarak, atandık. Atandıktan sonra üniversite hastanesindeki çalışma süremizi hizmet birleştirme adı altında PERSONEL birimine sunduğumuzda oradaki 6 aylık çalışmamız sistemde hizmet süremize ilave edilecek. Üstelik 6 ay çalıştığımız için aday memurluğumuz bitmemiş olsa dahi 1 yıllık süreyi beklemeden yıllık izin kullanabilirsiniz.

Kazanılmış hak aylıklarında değerlendirme memuriyet dışında geçen süreler içerisinde hizmet süresine dahildir.  Kazanılmış hak aylık değerlendirilen memuriyet dışında geçen süreler hizmet süresine dahildir diye tebliğde belirtilmiş durumda. Bunların hangileri olduğu devlet memurları kanunun 36 maddesinde açıklanmıştır. Teknik hizmetler sınıfı, Sağlık Hizmetleri ve Yardımcı Sağlık Hizmetleri Sınıfı, öğretmenlik ve basınla ilgili bir hizmette çalışıyorsanız, yeni atandığınız da bunların süresini belirli oranda hizmet sürenize ekleterek kullanabiliyorsunuz.

Güncelleme Tarihi: 04 Ekim 2021, 23:00

Güler Sağlam

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER