Memur Hastalandığında Tek Hekim Raporu Alabilir!

Memurların hastalandığında aldıkları rapor türlerini açıkladığımız makale serimizde, tek hekim raporu nasıl alınır sorunun cevabını vereceğiz. Tek hekim raporu hangi hallerde alınır? Tek hekim raporu kaç gün alınır? Tek hekim raporu yılda kaç defa alınır gibi soruların cevabı haber detayımızda.

Memur Hastalandığında Tek Hekim Raporu Alabilir!

Memur hastalık raporlarından sıklıkla kullanılanı tek hekim raporu olandır. Tek hekim raporunun yasal dayanağı 2011 yılında yürürlüğe konulan Bakanlar Kurulu kararıyla çıkarılan yönetmeliktir. Bu yönetmeliğin düzenlenmesi yada iptali ancak şuan Bakanlar kurulu olmadığı için Cumhurbaşkanlığı tarafından çıkarılacak yönetmelikle mümkün olabilecektir. 

TEK HEKİM RAPORU YILDA 40 GÜN ALINABİLİR

Hastalık raporlarında 3 tip izin verme şekli bulunmaktadır. 1. tip tek hekimlerin verebileceği sağlık raporlarıdır. Bir tek hekim bir defada en fazla 10 güne kadar sağlık raporu verebilmektedir. Kontrol muayenesinde de ikinci 10 gün daha verilebilir. Eğer kontrol muayenesinde daha fazla süre öngörülüyor ise sağlık kurulu raporu alınması gerekmektedir. 

Memurlar tek hekim raporunu Aile Hekimliği sisteminde kayıtlı olduğu aile hekimliğine müracaat ederek, olacağı muayene sonucunda alabilmektedir. Bazen sağlık ocaklarındaki hekimler, muayene sonrasında rapora gerek görmemektedir. Yani sağlık ocağına giden herkese istenildiğinde rapor verilecektir gibi bir durum söz konusu değildir. Diğer taraftan sağlık ocaklarından tek hekim raporu alamayan memurlar, geniş kapsamlı muayene için devlet hastanelerine başvurarak süreci bir sonraki aşamaya taşıyabilirler. 

Bir takvim yılı içerisinde 1 memur değişik hekimlerden en fazla 40 gün rapor alabilmektedir. 41. günde sağlık kurulu raporu alınması gerekir. Memurların bu hususa dikkat etmesi gerekiyor. Eğer bu durumun merkezi veri tabanında takibi yoksa memurların aldığı sağlık raporunun bilincinde olması gerekir. 41. gün 42. gün gibi rapor olursa sağlık kurulu raporuna dönüştürülmesi gerektiği unutulmamalıdır.

Güler Sağlam

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER