Kıdem Tazminatında Son Durum!

Kıdem tazminatı tartışmaları henüz son halini almamışken, bu konuda taraflar Haziran ayında Cumhurbaşkanlığı külliyesinde Sayın Cumhurbaşkanı ile bir araya gelmişti.

Kıdem Tazminatında Son Durum!

İşçi-işveren taraflarına, dönemin Çalışma Bakanı Zehra Zümrüt Selçuk’un eşlik ettiği ve Cumhurbaşkanlığı Külliyesinde yapılan görüşmede kıdem tazminatı sorununun çözümü konusunda bir netice alınamamıştı. Toplantı sonrasında özellikle sosyal taraflarla yapılan görüşmelerde bilhassa Türk İş Kanadında “adı ne olursa olsun ister tamamlayıcı emeklilik sistemi olsun, istersin bireysel emeklilik hesabına dayanan kıdem tazminatı fonu olsun” hiçbir şekilde bu konuyu tartışmayacaklarını ifade ettiler. İşçi kanadı olarak Hak-İş kıdem tazminatı konusunda  zamanlamayı uygun bulmadığını ifade ediyor. 

Yine Haziran ayında İstanbul'da kıdem tazminatı konusunda bir toplantı gerçekleştirildi. Dönemin Maliye ve Hazine Bakanı Sayın Albayrak yönetiminde taraflar bir araya geldi ama Türk İş toplantıya katılmadı. Türk-İş başkanına dayandırılan kaynaklarda kendilerinin kırmızı çizgileri olduğunu, bunlardan birinin de kıdem tazminatı olduğunu özellikle belirtiyorlar. Yani kıdem tazminatı konusunda bir adım geri adım atmayacağız açıklamasını yaparken, daha önce 3 genel kurullarında da Kıdem tazminatında değişikliğe gidilirse hatta en ufak bir değişikliğe gidilirse bunun Genel grev sebebi sayacaklarını ifade ettiler. Türk İŞ Kıdem tazminatı konusunda “grev” noktasında durmaya devam ediyor. 

Yani herhangi bir bu dönemde taraflarla uzlaşma yönünde bir adımları olmayacak gibi gözüküyor. Özellikle Türk İş kanadının bu işe hiç sıcak bakmadığını ve hiçbir şekilde bu konuyu konuşmayacaklarını şimdiden söyleyebiliriz.

Güler Sağlam

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER