İşten Çıkarma Yasağı İstifayı Kapsamamaktadır!

İşten çıkarma yasağının ne zaman sona erdiği ve bu dönemde çalışanın kendi isteğiyle işten ayrılıp ayrılamayacağı merak konusu.

İşten Çıkarma Yasağı İstifayı Kapsamamaktadır!

Bilindiği üzere 17 Temmuz'da işten çıkma yasağı son buluyor. Bu yasağın 17 Ekim'e uzaması söz konusu. Yani Fesih yasağının süresi 17 Ekim tarihine uzayacak gibi duruyor. Tabii fesih yasağı işverene getirilmiş olan bir yasaktır. Yasağı uymayanlara yönelik idari para cezası da bulunmaktadır. Brüt asgari ücret kadar bir idari para cezası bulunuyor. Bu çoğu zaman yanlış anlaşılabiliyor. özellikte Yargıtay cephesi. Bu konuda birkaç açıklama yapıldı. O açıklamalara dayanarak söyleyebiliriz ki brüt asgari ücreti ödeyip işçi çıkarmak da aslında fesih bağlamında sonuç doğurmuyor. Yani sadece idari para cezası olarak da oluyor ama Fesih geçersiz oluyor. Dolayısıyla işverenin herhangi bir şekilde Fesih yapması mümkün değil. Sadece ve sadece haklı nedene dayanarak derhal Fesih uygulamasını yapılabilir. Haklı nedenden kasıt; çalışan işyerinde huzursuzluk yaratmışsa, iş düzenini bozuyorsa yada ahlak kurallarına aykırı herhangi bir eylemi varsa bu durumda tabii ki işten çıkarılabilir. 

Çalışanlar kendi isteğiyle ayrılamaz mı?

Elbette ayrılırlar. Bunun önünde herhangi bir engel bulunmuyor. Yani çalışan bakımından burada katılık, zorlayıcılık söz konusu değil. İstifa kullanarak ayrılabilir ama işverenin hizmet akdini feshetmesi istifa konusuna girmemektedir.

Engellilerde Erken Emeklilikte Yaş Sınırı!

Yeni yasa sonucunda engelliler için erken emeklilik kapısı gözükür mü şeklinde gelen sorular bulunuyor. Hayır, hiç ilgisi yok. Engelli emekliliği kanunda tanımlanmıştır. 5510 sayılı yasa da engelli emekliliğinde herhangi bir yaş koşulu bulunmamaktadır. Yasa da sadece sigortalılık süresi ve prim gününü doldurmak esastır. İşe giriş tarihi burada belirleyicidir. Çıkacak olan olan mevcut konuşulan yasalar çerçevesinde bu konunun bu yeni düzenlemelerle hiçbir ilgisi bulunmuyor. 

Güler Sağlam

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER