Aylıksız İzin Süreleri Hizmet Kapsamına Girer

Aylık izin sürelerinin hizmet kapsamında sayılıp sayılmayacağı konusunda memurlar içerisinde kafa karışıklığı yaşanmaktadır. Hatta hizmet süresi hesaplamasında en çok sorulan sorulardan bir tanesi bu konudur.

Aylıksız İzin Süreleri Hizmet Kapsamına Girer

ASKERLİK SÜRESİ DAHİL Mİ?

Askerlik süresi 62 seri nolu devlet memurları muvazzaf askerlikte, subaylıkta ve okul devresinde geçen süreler aynı biçimde dikkate alınır demektedir. Örneğin, Bir Kamu Kurumuna Memur olarak atandınız. 3 ay çalıştıktan sonra kısa dönem askerliğiniz çıktı ve gittiniz. 6 aylık askerliğinizi yaptınız. 9 aylık bir süre geçmiş gibi var sayılacak askerden döndükten sonra diyebiliriz. Yani çalıştıktan 3 ay sonra yıllık izni hak etmiş olacaksınız. Çünkü askerlikte geçirdiğimiz 6 aylık süre hizmet süreniz içerisinde sayılmaktadır. 

Özetle; memuriyete başlamadan önce askerlikte geçen hizmet süresi, 657 sayılı DMK’nın 84’üncü maddesi gereğince memurun kazanılmış hak aylığının hesaplamasında dikkate alınması gerekir. Devlet Memurları Genel Tebliği (154 seri nolu) uyarınca kazanılmış hak aylığında hesaplamaya esas alınan sürelerin, yıllık izin sürelerinin hesabında da değerlendirilmesi gereğince, memurun yıllık izin süresinin hesaplanması aşamasında askerlik süresinin de hesaplamaya dahil edilmesi gerektiği değerlendirilmektedir.

Güler Sağlam

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER