Vekaleten Yapılan Atamalarda Ek Ödeme Farkı Verilir!

Kamu Kurumlarında vekâleten yapılan atamalarda, ataması yapılan memura atandığı unvanla ilgili ek ödeme verilip verilmeyeceği sorusuna makalemizde cevap vermeye çalışacağız. Öncelikle vekalet edilen kadronun ek ödemesinin, vekaleten atanan memurun asli kadrosunda aldığı ek ödemeden yüksek olması durumunda, vekalet ek ödemesi yapılmasının mümkün olduğunu belirtmek isteriz.

Vekaleten Yapılan Atamalarda Ek Ödeme Farkı Verilir!

Vekaleten atamalarda ek ödeme konusu ile ilgili mevzuatta başvuracağımız kaynak 375 sayılı Kanun Hükmünde Kararnamenin ek 9’uncu maddesinin 5 ve 6’ncı fıkralarıdır. Bu fıkralarda vekâleten yapılan atamalarda ek ödemelerin hangi usul ve esaslara göre yapılacağı açıklanmıştır. 

375 sayılı Kanun Hükmünde Kararnamenin ilgili maddesi konuyu şu şekilde ele almıştır:  Birinci fıkra kapsamına giren kamu personeli,  Kurumu tarafından Kurum içerisinde veya dışında vekalet görevi ile görevlendirmesi durumunda, vekalet atamasının 657 sayılı Kanunun 86. maddesine istinaden yapılmış olması şartı getirilmiştir.  Ayrıca bu hususun vekalet onayında belirtilmiş olması özellikle gerekmektedir.  Diğer taraftan yapılan vekalet görevlendirmesinin Cumhurbaşkanlığı Kararnamesi ya da müşterek karar ile atama yapılması gereken kadrolar için kurumun bağlı olduğu Bakan,  diğer kadrolarda ise asili atamaya yetkili Amir tarafından verilmesi gerekmektedir.  Ayrıca vekalet ataması yapılan personelin vekalet ettiği kadronun alımlarda istediği tüm şartlarını taşıması gerekmektedir. 

Bu durumu biraz daha irdelemek gerekirse;  asaleten atanmada sınav şartı aranılan kadrolar için bu sınavlara girebilme hakkını elde edebilen personelin vekalet ataması yapılabilir diyebiliriz. 

ASLİ KADRODA ALINAN EK ÖDEME HUSUSU

Tüm bu açıklamaların ardından bir kamu personelinin vekalet ettiği kadro için öngörülen ek ödemenin asli kadrolarını yaparken aldıkları ek ödemeden fazla olması durumunda,  aradaki fark ücretinin vekalet görevine başladığı tarih itibariyle ve bu görevi fiilen yaptı süre içerisinde ödenmektedir.  375 sayılı KHK bu durumu hüküm altına almıştır.

Güler Sağlam

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER
404 Not Found

Not Found

The requested URL was not found on this server.

Additionally, a 404 Not Found error was encountered while trying to use an ErrorDocument to handle the request.