Kamuda Vekaleten Atamaların Çözümleri 1

Kamu kurumlarında atama yöntemlerinden belirgin olan vekaleten atama ve buna bağlı olarak vekalet aylıklarında ödeme birimleri tarafından bazı sorunlarla karşılaşıldığı bilinmektedir. Kamuda vekalet atamaları ve sorunlarının çözümü ile ilgili makale dizimizin İlkinde bu konu ile ilgili yaşanan bazı sorunlara değineceğiz.

Kamuda Vekaleten Atamaların Çözümleri 1

Kamu Kurumunda bir memurun en fazla kaç kadroya vekalet edebileceği yaşanan sorunların başında geldiği bilinmektedir.  ya da  bir memurun ünvanından alt bir göreve vekalet edip edemeyeceği idi tartışma konusu olmaktadır. 

ÜCRETLİ OLARAK BİRDEN FAZLA GÖREV VERİLEMEZ

Memurların özlük haklarının düzenlendiği 657 sayılı devlet memuru kanununun 90 maddesinde yukarıda bahsettiğimiz sorunların cevabı yer almaktadır. DMK madde 90'da devlet memurlarının vekalet görevi ikinci görev ve ders görevlerinde sadece birisinin verilebileceği; bunun istisnası olarak da öğretmenlerin idari görevinin yer aldığı vurgulanmıştır. Kanun maddesine baktığımızda özetle; kamuda görevli bir memurun ücretli olarak birden çok vekalet görevi verilemeyeceği ya da iki görevli görevlendirilen meyecek kanla hüküm altına alındığını öğreniyoruz. Ancak ücretli görevlendirme dışında ücretsiz olarak birden çok kadroya vekalet görevi verilmesi bir memur için mümkün olmaktadır. Baz alınan kıstas yapılan vekalet ya da iki görevi atamasında memurun görevi ücretli ya da ücretsiz olarak yapacağı dır. 

Yukarıda bahsettiğimiz üzere devlet memurları kanununda Memurun üst görevi yürütürken alt görevlere vekalet edip etmeyeceğine dair herhangi bir düzenlemeye yer verilmemiştir.  bunu kısaca örneklendirmek gerekirse herhangi bir kamu kurumunda görev yapan bir genel müdürüm kurumdaki müstakil daire başkanlığı görevini vekaleten yürütmesinin de Devlet Memurları Kanunu açısından herhangi bir sakınca bulunmamaktadır.

Güler Sağlam

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER
404 Not Found

Not Found

The requested URL was not found on this server.

Additionally, a 404 Not Found error was encountered while trying to use an ErrorDocument to handle the request.