Hizmetli Memur Kadrosuna Vekalet Edebilir!

Mevzuat açısından daha önce de makalelerimizi de ele aldığımız üzere Vekalet edilen kadronun sınav şartı dışındaki şartları taşımaları halinde bir hizmetli personel memur kadrosuna vekalet edebilir. aynı durumda bir teknisyen personel de mühendis kadrosuna vekalet etmesi mümkündür. bu vekaletlerin önüne engel olabilecek herhangi bir mevzuat hükmü yer almamaktadır.

Hizmetli Memur Kadrosuna Vekalet Edebilir!

Her sınıftaki ve her Unvandaki memur kadrolarına vekâleten atamalarda genellikle sınav dışındaki şartların vekalet ataması yapılacak kişi de arandığı bilinmektedir. Konuya ilgili mevzuat hükümlerine baktığımızda genellikle bu durum karşımıza çıkmaktadır. 

Mevzuat yönünden konu bu şekilde değerlendirilirken Devlet Personel Başkanlığı'nın her sınıf ve her unvandaki memur kadrolarına vekalet atamaları ile ilgili yayınlamış olduğu görüşünde farklılık bulunmaktadır.  başkanlık yayınladığı görüşünde ilk kez kamu hizmetlerine personel alımı veya unvan değişikliği yoluyla atanabilecek,  idari yönden sorumluluk ve yetki kullanımı gerektirmeyen,  boş kalması durumunda idari işler işte ve kamu hizmetinin sunumu noktasında herhangi bir aksaklığa yol açmayacak nitelikteki kadrolara ait görevlerin,  vekaleten yürütülmesinin uygun olmadı belirtilmiştir.  Devlet Personel Başkanlığı vekâleten yapılan görevlendirmeler yerine söz konusu kadroya ilk defa kamu hizmetlerine personel alımı veya unvan değişikliği sınavı yoluyla bu kadroların doldurulmasını tavsiye etmiştir. Diğer taraftan Devlet Personel Başkanlığının yayınladığı görüş doğrultusunda; mevzuat yönünden herhangi bir sakınca olmamasından kaynaklı yine de bu şekilde bir vekalet görevlendirmesi yapılmışsa, vekalet eden kişiye vekalet ettiği kadronun sahip olduğu maaş ücretinin ödenmeyeceği aşikardır. 

UYGULAMA BİRLİĞİ İÇİN YENİ GENELGE ŞART

Görüleceği üzere, vekalet yoluyla yapılan atamalar sonucunda yapılan ödemelerde sorunlar yaşanmaktadır. Kanun koyucunun bu sorunlar neticesinde devletin göz göre göre olası zararının önüne geçilmesi amacıyla acilen ilgili Bakanlık aracılığıyla bir Genelge çıkartılarak, uygulama birliğini sağlaması gerekmektedir.

Güler Sağlam

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER
404 Not Found

Not Found

The requested URL was not found on this server.

Additionally, a 404 Not Found error was encountered while trying to use an ErrorDocument to handle the request.