Güvenlik Görevlisi ve Temizlik Personeli Alımlarında 4B Kadrosu!

2021 yılı itibariyle kamuya yapılan güvenlik görevlisi ve temizlik personeli alımlarında 4B sözleşmeli personel çalıştırılması esas alınmaya başlandı.

Güvenlik Görevlisi ve Temizlik Personeli Alımlarında 4B Kadrosu!

Cumhurbaşkanlığı 2 sayılı genel kadro ve usulü hakkında ki kararnamesinin 8. maddesinin 1. fıkrasının a bendinde, istihdamı zorunlu olan hizmet birimleri ile temizlik,  koruma ve güvenlik,  Bakım ve Onarım gibi Destek Hizmetleri için Cumhurbaşkanlığı tarafından sürekli işçi kadrosunun tahsis edileceği belirtilmişti. Bu kararname gereğince kamu kurumlarına yapılan güvenlik ve temizlik personeli gibi Destek Hizmetleri alımlarında 657 sayılı devlet memurları kanununun 4D statüsünde sürekli işçi alımları yapılmaktaydı.

Cumhurbaşkanlığının 2 sayılı genel kadro ve usulü hakkındaki kararnamesi uyarınca sürekli işçi personel alımlarında kamu kurumları “ kamu kurum ve kuruluşlarına işçi alınmasında  uygulanacak usul ve esaslar hakkında yönetmelik” gereğince  alma çıkılan ilanlarda adayların öncelikle başvuruları, akabinde  noter çekilişi ve ardından sözlü sınav yöntemi uygulanarak alım süreci neticelendirilmekteydi. Ancak bu yöntem KPSS şartı olmadan sözlü sınav yöntemi ile yapılmasından  dolayı büyük tepki toplamaktaydı.

Son aylarda yapılan sürekli işçi alım ilanlarına incelediğimizde özellikle üniversitelerin yaptığı alımlarda güvenlik ve temizlik personelinin istihdam edilmesinde değişikliğe gidildiği görülmektedir.  Yapılan bariz değişiklik ise alım ilanlarında KPSS puan sırasının Esas alınmasıdır. Bunun yanında adaylara herhangi bir sözlü sınav uygulanmadığı da anlaşılmaktadır.  

Bu açıklamaların ışığında kamu kurumlarına sözleşmeli personel statüsünde güvenlik ve temizlik personeli alımı yaygınlaştırılması anlaşılmakla beraber bu alımlarda sözlü sınav sürecinin kaldırılması,  KPSS sınav sonucunun esas alınması kamuya yapılan alımlarda hakkaniyet kavramının yeniden ön plana çıkarıldı görülmektedir.

Ancak önemle belirtmek isteriz ki bu uygulama sonucunda kamu kurumlarında aynı işi yapan özellikle Yardımcı hizmetler sınıfına tabi memurlar ile işçi personel arasında ücret yönünden farklılıklar yaşanmaktadır.

Güler Sağlam

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER
404 Not Found

Not Found

The requested URL was not found on this server.

Additionally, a 404 Not Found error was encountered while trying to use an ErrorDocument to handle the request.