Türkiye, Afganistan'da Nasıl Bir Strateji İzleyecek?

Bu günlerde Taliban, beklenenden çok hızlı bir şekilde Kabili ele geçirdi ve binlerce kişi Afganistan'dan kaçma mücadelesine girmiş durumda. Devlet başkanı ülkeden kaçtı. Taliban İslam devleti ilanına hazırlanıyor. Peki şimdi Türkiye'yi ne bekliyor sorusu soruluyor. Yeni bir göç dalgası mı geliyor? Amerika Rusya ve Çin ve Türkiye Taliban konusunda ne yapmalı?

Türkiye, Afganistan'da Nasıl Bir Strateji İzleyecek?

Kabil’de şu anda büyük bir panik havası var. Son 20 yılda Afganistan'ın başkenti Kabil olmak üzere büyük kentlerinde batılı yaşam tarzını benimseyen, Laik yaşam yaşamı benimseyen bir azınlık grubu oluştu. Bunların sayısı neresinden bakarsanız bakın 7 - 8 milyon hatta 10 milyona tekabül ediyor. Bunların arasında kadınlar, gençler, öğrenciler, yazarlar, çizerler, gazeteciler var.

Laik düzeni benimseyen Afganlılar, bir çok konuda çok çaba harcadılar ve bazı kazanımlar elde ettiler. Sonrasında Taliban hızlı bir şekilde Kabil’i ele geçirince, büyüktür havaalanlarında insanlar toplanmış durumda. Çok büyük bir izdiham var. Sıkıntıyı gören Taliban rejimi, insanları sakinleştirmek bazı mesajlar yayımladır ama insanlar buna inanmadılar. Çünkü bizzat yaşadıkları Taliban tecrübeleri var. 

Taliban’ın Kabil’i almasına bir diğer tarafı ile bakmamız gerekiyor. Taliban, iç savaştan, işgalden besleniyor. 88 milyar dolarlık silah mühimmatını ele geçiren taliban bölge de ne gibi değişikliklere yol açacak. Ülkeden kaçan kaçacak, kaçamayanlar biat etmek zorunda kalacaklar. Buda aslında Afganların Taliban’a teslim olmaları demek. Buda beraberinde yıkıcı bir uslubun benimsenmesini beraberinde getirecek.

Güncelleme Tarihi: 21 Ağustos 2021, 16:15

Güler Sağlam

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER