Denizcilik Üniversitesi Tercih Edecek Adaylar!

Üniversite sınavı tercihleri bu sene bitmeyecek gibi görünüyor. Çünkü biliyorsunuz sonrasında ek yerleştirme olacak. Ek yerleştirme olma nedeni ise baraj düşmesi sebebiyle yaklaşık 500.000 aday önlisans ve lisans olmak üzere tercih maratonuna katılacaklar. Tercih sürecinde biz de sizlerin yanınızda olmaya gayret ediyoruz. Hem bölümleri hem üniversiteleri yakından tanımaya çalışıyoruz. Bugün tercihini denizcilikten yana olacak diyenler için biraz denizcilikle ilgili bölümlere bakalım istiyoruz.

Denizcilik Üniversitesi Tercih Edecek Adaylar!

Bunları biliyor musunuz diye size sorular sorarak aslında bir denizcilik terimi olan “tam yol ileri” sözünün gemicilikte ne demek olduğunu, “tam yol ileri” ne demek? Tercih döneminde arkadaşlarımıza başarılar ve bol şans diliyoruz.

Peki bunları biliyor musunuz?

Dünyanın yüzde yetmiş biri denizlerden oluşuyor. Biraz böyle bilgilerimizi gözden geçirelim. Biraz genel kültür de var arasında aslında. Dünya ticaretinin yüzde doksanı deniz taşımacılığı ile yapılıyor. Bunu duyan bazı kişiler doğru mu bu bilgi, teyit edelim diye peşine düştüğünü biliyoruz. Evet dünya ticaretin yüzde doksanı deniz taşımacılığı ile yapılıyor. Milli gelire katkısı 20 - 22 milyar dolar. 500 bin kişiye istihdam sağlayan bir alandan bahsediyoruz. Deniz turizmi toplam turizm döviz girdilerinin yüzde 20'sini oluşturuyor. Peki sektör böyle iken istihdamına bakalım. Kimlere ihtiyaç var? Denizcilik deyince hangi bölümleri algılamalıyız? Bugün bu sorulara yanıt arayacağız.

Piri Reis Üniversitesi Rektörü Profesör Doktor Oral Erdoğan, Denizcilik alanıyla ilgili tercih yapacak Üniversite adaylarına bu konuda önemli bilgiler verdi. Yazımızın başında biraz sektörle ilgili rakamlar paylaşmak istedik. Böylesine büyük bir alandan bahsediyoruz, aslında Denizcilik denildiğinde akla ilk önce denizcilik temalı üniversitede herhalde gemi mühendisleri falan yetiştiriliyor gibi bir algı oluşuyor. Ancak Fakülteye baktığımızda hukuk görüyorsunuz, üniversitenin yapısı altında mühendislik görüyorsunuz. Örneğin Hukuk fakültesi var bünyenizde. Bu yazıyı okuyanların akıllarına da şu soru gelebilir. Hukuk deyince Deniz hukuku ağırlıklı bir hukuk eğitimi mi görecekler? yoksa bildiğimiz hukuk fakültelerinde verilen eğitim mi görecekler? Sorunun cevabı: Türkiye fakültelerinde birkaç ders belki farklılaşıyor ama genel konsept aynı. Hatta öyle ki içinde de YÖK'e göre kamu hukuku, özel hukuk bölümleri de ayrı ayrı gibi tanımlanıyor. Bundan dolayı öğrenciler de kafası karışabiliyor Halbuki YÖK’e göre özel içinde kamu için de değişen farklı bir durum yok. 

Denizcilik üniversitesi denildiğinde öğrencilerde ya da bu üniversiteyi tercih etmeyi düşünenler de bir tereddüde olabilir. Sebebi de “ben burada acaba sadece denizcilik mi okuyacağım” sorusundan kaynaklı. 

Denizcilik deyince vücudumuzun yüzde yetmişi su. Dünyanın 4'te 3'ü su. Bundan öte ekonominin zaten yüzde doksanı denizle taşınıyor. Türkiye ekonomisine muazzam bir denizcilik öne çıkması gereken bir durumdayız. Bu yapıda ekonomi okuyan bir öğrenci denizcilik ekonomisini okusa, öğrense normal iktisat okuyanlara göre çok çok daha ileriye anlayarak ulaşmış olacaktır. Öğrencilerin ileriye dönük kariyer yolculuğunda nereden mezun olduğu değil, nereye gittiği önemlidir. 

Tercih döneminde öğrencilerin kafası karışıyor. Bir sürü üniversite, bölümler, tercih indirimleri derken öğrencilerin kafası hayli karışıyor. Kafa karışıklığı olacak bir durum yok aslında. Hayat sizi bir şekilde doğru yere çekecektir. Örneğin ben gemi inşaatı bitirdim. Öncesinde Bilkent bilgisayar kazandım ama sonra gitmedim. Gemide devam etmeye karar verdim. Arkasından işletme mühendisliğinde Master doktora yapıp finans'a yöneldim. Hayat oraya doğru çekti. 

Öğrenciler bir bölüme girdikten sonra eş ya da yakın düşündüğü dallarda çift dal yada yandal yapmaları mümkün. Bir sene sonra bir daha yatay geçişle başka bir yere geçme de mümkün. Türkiye'de imkanlar var. Yeter ki öğrenci, önünü ne geliyorsa en iyisini öğrensin. Türkiye'de ilkokuldan itibaren çok fazla eğitim eksikliği var. Teste odaklı bir eğitim. Öğrencilere 5 tane seçenek vererek, bunlardan birini seçeceksiniz diye bir zorlama var. Halbuki biz gerçek hayatta binlerce faktörle uğraşıyoruz ve faktörleri seçip doğru çözümü bulma ile uğraşıyoruz ama eğitim bakıyorsunuz ilk-orta-lise de sizin önünüze 4 - 5 seçenek verilerek yapılıyor.

Güncelleme Tarihi: 21 Ağustos 2021, 16:15

Güler Sağlam

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER