Ankara'da Engelli Diş Tedavi Merkezi'nde 2.000'in Üzerinde Kişiye Sağlık Hizmeti Verildi.

Sağlık Bakanlığı tarafından 3 yıl önce engelliler için kurulan diş kliniğinde Ankara deneysel il ilan edilerek 2 binin üzerinde kişiye sağlık hizmeti verildi.

Ankara'da Engelli Diş Tedavi Merkezi'nde 2.000'in Üzerinde Kişiye Sağlık Hizmeti Verildi.

Sağlık Bakanlığı tarafından 3 yıl önce engelliler için kurulan diş kliniğinde Ankara deneysel il ilan edilerek 2 binin üzerinde kişiye sağlık hizmeti verildi.

Etimesgut Şehit Sait Ertürk Devlet Hastanesi Engelli Diş Tedavi Merkezi bünyesinde görev yapan Ağız Diş, Çene ve Diş Hastalıkları ile Cerrahi Uzmanı Barış Eren Oral, dolgu uygulaması ile diş çekimi ve kanal tedavisi yapıldığını söyledi. Otizm, Down sendromu ve zeka geriliği olan hastalar.

Oral, özel ihtiyaçları olan kişilerde ağız ve diş sağlığını sürdürmenin sağlıklı bireylere göre çok daha zor olduğunu, bunun da engellilerin yanı sıra aile bireylerinin de hayatını zorlaştırdığını söyledi.

Oral, bu merkezleri kurarak engellilerin sağlık sorunlarına büyük ölçüde çare bulduklarını belirterek, "Bu insanların en büyük sorunu ağız hijyeninin sağlanamaması. Bu nedenle ciddi diş çürüğü ve enfeksiyonlara çok sık rastlanıyor. Bu durum hastalıktan dolayı sistem sağlığını olumsuz etkiler.Engellilerde diş ve ağız sağlığının korunması çok önemlidir.diye belirtti.

Üç yılda 2 bine yakın engelliye yardımda bulunduklarını açıklayan Oral, bir yılda 510 engellinin tedavi edildiğini söyledi.

"Merkezde yataklı bakım da var"

Engelli diş hekimliği merkezinde neden randevu sistemini kullanmadıklarını anlatan Oral, şunları kaydetti:

"Yardım almak isteyenler diledikleri zaman merkezimize gelebilirler. Şikayetlerle ilgili bilgi, engelli bireyin yasal vasisinden veya ebeveyninden alınır. Daha önce herhangi bir tedavi uygulanıp uygulanmadığını soruyoruz. Ardından triyaj için oda içerisinde engelli kişiyi fiziksel durumuna göre değerlendirerek tedavisini belirliyoruz.

İşlem genel anestezi altında yapıldığından anestezi öncesi hastanın gerekli tüm muayeneleri personelimiz tarafından yapılmaktadır. Bu merkezin devlet hastanesi bünyesinde yer alması en büyük avantajlarından biridir. Çünkü genel anestezi yapılması için gerekli olan radyoloji ve laboratuvar tetkikleri aynı kurumda yapılmaktadır. Çeşitli diğer sistemik hastalıklar nedeniyle uzman bir hekimin aynı hastanede muayene edilmesi gerekiyorsa, orası aynı kurumdur. Engellilerin tüm muayene ve tedavileri aynı hastane bünyesinde yapılmaktadır.

Sağlık Bakanlığı'nın yayımladığı genelgeye göre tesisin durumunun oluşturulduğunu anlatan Oral, merkezde yataklı hastahane bulunduğunu söyledi. Tedavisi biten hastalar takip ve takip için hastaneye yatırılmaktadır. gündüz yapılır.

Hasta yakınları mutlu

30 yaşındaki epilepsi hastası Emre Duman'ın annesi Hasibe Duman, oğlunun sonradan edinilmiş işitme kaybı yaşadığını ve konuşamadığını açıkladı.

Duman, "Benim oğlum özel bir çocuk. diye konuştu.

Oğlunun diş apsesi nedeniyle merkeze gittikleri andan itibaren sürecin hızlı bir şekilde başladığı söylendi. Duman, "Tedavisi hemen planlandı. Genel anestezi ile işlem yapıldı. Tedavi görmeden geçen hafta tüm tetkikleri yapıldı. Endişelenecek bir durum yok. Son derece mutluyuz" dedi. 

Metehan'ın 9 yaşındaki otistik annesi Havva Karagözlü, çocuğunun sütünden çekilen ve kalıcı olan dişlerinin florür ile doldurularak koruma altına alındığını belirtti. Bu çocuklarımız için çok güzel bir deneyim ve kolaylık oldu Biz çok memnunuz." dedi.

Serap

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER
404 Not Found

Not Found

The requested URL was not found on this server.

Additionally, a 404 Not Found error was encountered while trying to use an ErrorDocument to handle the request.