İş İlanları – Banka Sınavları

Ziraat Katılım Bankası Personel Alımını Nasıl Yapıyor?

Ziraat Bankası’nın Mayıs 2015 tarihi itibari ile ilk şubesini açtığını ve uzun zamandır programladığı Katılım Bankacılığı nihayet hayata geçti. Türk Banka sektörüne oldukça farklılık kazandıracağı daha açıklandığı ilk günlerden itibaren belli olan bu yeni modelle beraber devletin birebir katılım bankacılığı alanına girdiği ilk örnek olarak ta ekonomi bilimcileri tarafından belirtilmektedir. Paylaştıkça daha fazlası sloganı ile hayata geçirilen projeyle sadece Türkiye’de değil, tüm bölge de sürekli değer üreten ve her aşamasında paylaştıkça daha fazlasını müşterilerine önerecek ve de kazandıracağı taahhüt eden bir devlet bankacılığı ile karşı karşıya olduğumuzu belirtmek istiyoruz. Şunu da özellikle belirtmekte fayda var ki sermayesinin tamamı Türkiye Cumhuriyeti Hazinesi tarafından ödenmiş (675.000.000 -TL) ve Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurulu’nun ilgi onayıyla ve de Resmi Gazetede yayımlanarak 12/05/2015 tarihi itibariyle resmen faaliyete başlamış bulunmaktadır.

[notice]Sayfanın en altında bulunan açıklamayı mutlaka okuyunuz.[/notice]

Peki Ziraat Katılım Bankası Personel Alımı Ne Zaman?
Bu konuyla ilgili Ziraat Katılım Bankasında çalışmak isteyen binlerce kişide bankanın kurulmasıyla ilgili süreç uzun süreye yayıldığı ve bir çok farklı kaynaktan çelişkili açıklamalar sık sık gündeme getirildiği için bir nevi bıkkınlık ve işe girememe hüsranı yaşanmasına sebep olmuştur. Öyle ki bu konuda bize bile farklı zaman dilimlerinde binlerce mesaj gelmiş ve hatta o mesajlara tek tek cevap vermediğimiz için acımasız eleştirilere maruz kaldığımız da olmuştur. Özetle ifade edecek olursak Türkiye de hali hazırda Ekonomi ve dolayısıyla bankacılık sektöründen hükumet adına tek yetkili diyebileceğimiz isim olan Başbakan Yardımcısı Ali BABACAN’ın açıklamalarının en doğru ve en kesin bilgiler olduğunu kabul ederek, bu açıklamalardan yola çıkarak daha önce verdiğimiz bilgileri bir nevi tekrar özetlemek istiyoruz.

Ziraat Katılım Yeni Personel Alımını Nasıl Yapıyor veya Yapacak?
6 Temmuz 2015 itibarıyla 4 şubesi faaliyette olan Ziraat Katılım Bankası yıl sonuna kadar 16 şube daha açarak 2015 yılını 20 şube ile bitirmeyi planlıyor. 2018 sonunda 170 şube, 2023 sonunda ise 500 şube hedefleniyor. İstanbul Mecidiyeköy ve Üsküdar şubeleri açılış için gün sayan yeni şubeler olduğunu da belirtelim.

Yeni şubeler açıldıkça özellikle sosyal medyada “Banka bu yeni şubeler için personeli nereden nasıl tedarik ediyor?” sorusu ön plana çıkmakta.

Bu sorunun cevabı en özet şekliyle şöyle;
Ziraat Katılım yeni şubeleri için personelini Ziraat Bankası’ndan ve ihtiyaç halinde diğer mevcut katılım bankalarının tecrübeli personellerinden temin etmekte. Bu durum bir süre daha bu şekilde devam edecek. İlk şubelerde çalışan personelin tamamını tecrübeli isimlerden kurmak strateji olarak benimsenmiş durumda. Tecrübesiz adayların bu bankada işe başlayabilmesi için bir süre daha beklemesi gerekmekte. Ziraat Katılım’ın önümüzdeki aylardan itibaren yavaş yavaş tecrübesiz personel alımına başlayacağını tahmin ediyoruz.
Tecrübeli banka çalışanlarının Ziraat Katılım’a başvuru yollarını bildiklerine ve tercihlerde de ön plana çıktıklarını biliyoruz.

Peki bu arada tecrübesiz bir adayın Banka’da işe başlaması imkansız mı?
Hayır değil. Ancak bunun için başvuru sürecini çok iyi planlamaları gerekiyor. Öncelikle temel kriterlere sahip olunması gerekmekte. Bu temel kriterler yazımızın sonunda yer alıyor. Ziraat Katılım, temel lokasyonlardaki şubelerini oturttuktan sonra daha fazla sayıda şube açılışlarına başladığında yeni personel alımlarını da ağırlık kazandıracaktır.

Ziraat Katılım Bankası İş Başvurusu Şartları;

  1. Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı olmak, yabancı uyruklular için Türkiye’de çalışma izni almış olmak.
  2. 18 yaşını doldurmuş olmak.
  3. Bankacılık Kanunu’na göre bankalarda çalışması yasaklanmamış olmak.
  4. Erkek adaylar için işe alım tarihi itibariyle askerlik görevini tamamlamış veya erteletmiş olmak ya da askerlik yükümlülüğünden muaf tutulmuş olmak.
  5. Banko Asistanı görev pozisyonlarında çalışacak personel hariç, üniversitelerin 2-4 yıllık eğitim veren fakülte veya yüksekokullarından veya bunlara denkliği yetkili makamlarca onaylanmış yabancı ülkelerdeki fakülte veya yüksekokullardan mezun olmak.​​

[slogan]ZİRAAT KATILIM BANKASINA İŞ BAŞVURUNDA BULUNULACAK E-MAİL ADRESİ VE DİĞER BİLGİLER İÇİN AŞAĞIDAKİ SONRAKİ SAYFA BUTONUNA TIKLAMANIZ GEREKMEKTEDİR.[/slogan]

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI - 1 YORUM
  1. Vedat dedi ki:

    Finans Bankacılık sigortacılık mezunuyum kendime güveniyorum

BİR YORUM YAZ