İş İlanları – Banka Sınavları

TSK’da İstisnai Memur Olmanın Şartları Belli Oldu

15 Haziran tarihinde yapılan açıklamaya göre Türk Silahlı Kuvvetlerinde memur olarak çalışmak isteyenler ve istihdam edilecek olan istisnai memur alımlarında bazı şartlar ilk kez belirtildi.

15 Haziran 2015 tarihli Resmi Gazetede yayımlanan yeni yönetmelik ile Milli Savunma Bakanlığı ile Türk Silahlı Kuvvetleri için memur alımı nasıl olacak bunun bilgileri yer aldı. Hangi memurluklar TSK’da İstisnai Memurluklara giriyor bunlar hakkında da detay vermek istiyoruz.

Belirtilmiş olan bu iki kurumda bulunan kadrolarda veya kadro açıklamaları bölümünde özel nitelikli olarak gösterilen görev yerlerine, 657 sayılı Kanunun 59, 60 ve 61 inci madde hükümlerine göre açıktan, kurum içinden veya naklen atanan kişilere denilmektedir.

[notice]YDS Şartı TSK İstisnai Memur Alımına da Geldi: Yapılan açıklamalara göre Türk Silahlı Kuvvetlerine alınacak olan memurlarda bundan sonra YDS puanı da değerlendirmeye alınacaktır. Ayrıca en az 70 puan alanlar başvuru yapabilecektir. Bundan düşük bir puan alanlar TSK’nın istisnai memurluk kadrolarında görev alamayacaktır.[/notice]

Resmi Gazetede Yer Alan Yönetmelik Değişikliği:

1) İstisnai memurluğa atanmak için teklif edilecek kişide, 657 sayılı Kanunun 48 inci maddesinde yazılı genel şartlara ek olarak aşağıdaki şartlar aranır:

a) Kadro ve kadro açıklamaları bölümünde gösterilen nitelikleri taşıması.

b) Gerekli mesleki bilgi, yetenek ve tecrübeye sahip olması.

c) Yabancı dil gerektiren kadrolarda Yabancı Dil Bilgisi Seviye Tespit Sınavından (YDS) 70 ve daha yukarısında puan almış olması veya YDS sınavına eş değer sayılan sınavlardan da aynı düzeyde puan almış olması.

ç) İlk defa memuriyete alınacaklarda ve naklen atamalarda yaptırılacak güvenlik soruşturmasının olumlu olması.

d) İlk defa memuriyete alınacaklarda ve naklen atamalarda Türk Silahlı Kuvvetleri sağlık mevzuatında öngörülen nitelikleri taşıması.

e) Açıktan, kurum içinden veya naklen atamalarda Değerlendirme Kurulu tarafından uygun bulunması.

f) Naklen atanacak personel için görevli bulunduğu kurumun olurunun alınmış olması.

(2) Naklen yapılacak atamalarda, Milli Savunma Bakanlığı ile Türk Silahlı Kuvvetleri personeli olanlar için birinci fıkranın (ç) ve (d) bentlerindeki şartlar aranmaz.

[info]Bu durum dışında kalan istisnai bazı durumlar vardır.Milli Savunma Bakanlığı Bakanlık Müşaviri, Basın ve Halkla İlişkiler Müşaviri ile Özel Kalem Müdürü için yapılacak olan atamalar bunların dışında kalmaktadır.[/info]

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ