İş İlanları – Banka Sınavları

Tarhananın Yapılışı ve Uşak Tarhanası

Tarhana ülkemizin her bölgesinde bilinen ve kış hazırlıkları içinde yapılan ve saklanan çok besleyici bir çorba malzemesidir. Tarhana yapılışı, içine konulan malzemesi, kurutulması ve saklanması bakımından bölgelere göre farklılık göstermektedir.

Tarhana ülkemizin her bölgesinde bilinen ve kış hazırlıkları içinde yapılan ve saklanan çok besleyici bir çorba malzemesidir. Tarhana yapılışı, içine konulan malzemesi, kurutulması ve saklanması bakımından bölgelere göre farklılık göstermektedir. Günün her öğününde sabah, öğle ve akşam keyifle içeceğiniz besin değeri yüksek besleyici bir çorbadır. Soğuk kış günlerinde içinizi ısıtacak en sıcak dosttur. Göçlerle Orta Asya’dan ana yurttan Anadolu’ya gelen atalarımızın getirdiği söylenmesine karşılık tarhana kelime anlamı itibariyle Farsçadır.  Her çeşit yiyeceği kurutarak saklama konusunda uzman olan atalarımız, yoğurdun saklanması için tarhana yapımını bulmuşlardır. Besleyici tarhana tos halinde kurutulmasından dolayı saklanma süreside uzundur. Tarhananın pek çok türü olmasına karşın ülkemizde tarhanasıyla ün yapmış şehrimiz Uşak’tır.

Uşak tarhanasının yapımı: Bölgelere göre yapımı farklılık göstermesine karşın tarhana yapımı şöyledir.

-Yoğurt, un, nane, kırmızı ve yeşil biber, arzu edilirse ince doğranmış soğan kullanılır.

-İyice yoğurularak hamur kıvamına getirilen karışım bir kap içerisinde bezle üzeri kapatılarak  mayalanması ve kabarması için bir hafta kadar bekletilir.

-Mayalanması için normalden uzun bekletilen tarhana ekşi tat vermektedir. Mayalanma süresi kısa tutulursa tarhana lezzet olarak tatlı olur.

– Mayalanan karışım, bez üzerine parçalar halinde dökülür. Açık havada ve gölge bir alanda kurumaya bırakılır.

-Mayalanmış ve kurumuş karışım elle yada elekten geçirilerek toz haline dönüştürülür. Bazı bölgelerde toz haline getirmek yerine yaprak yaprak olarak kurutulur.

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.