İş İlanları – Banka Sınavları

TANAP iş arayanlara müjdeli haberi verdi!

Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Taner Yıldız, “Sayın Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan ve Azerbaycan Cumhurbaşkanı İlham Aliyev’in siyasi irade koyarak verdiği destek, TANAP’ın ilerlemesindeki en önemli gerekçe olmuştur” dedi.

Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Taner Yıldız, “Sayın Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan ve Azerbaycan Cumhurbaşkanı İlham Aliyev’in siyasi irade koyarak verdiği destek, TANAP’ın ilerlemesindeki en önemli gerekçe olmuştur” dedi.

Yıldız, Trans Anadolu Doğal Gaz Boru Hattı Projesi (TANAP) temel atma töreninde yaptığı konuşmada, TANAP’a verilen siyasi desteğin yanında, SOCAR, BP ve BOTAŞ’la beraber projenin teknik kısmını başarıyla ilerlettiklerini söyledi.

Dünyada üretilen doğalgazın yüzde 70’inin boru hatlarıyla taşındığını anımsatan Yıldız, “Türkiye, coğrafyasından kaynaklanan avantajlarla beraber doğusundaki kaynakları batıdaki tüketim noktalarına iletmekte son derece proaktif bir pozisyon almaktadır” diye konuştu.

Yıldız, gerek Türkiye’nin gerekse de Avrupa Birliği’nin doğalgaz arz güvenliğini sağlamak için girişimlerine devam ettiğini anımsatarak, şöyle devam etti:

“Türkiye, Hazar bölgesindeki petrolün Bakü-Tiflis-Ceyhan boru hattıyla yine aynı bölgedeki doğalgazın Bakü-Tiflis-Erzurum hattıyla beraber Türkiye’ye gelmesine ve yurt dışı piyasalarına açılmasına vesile oldu. Güney Gaz Koridoru’nun da en önemli parçalarından bir tanesi TANAP’tır.”

5 BİNE YAKIN İSTİHDAM

TANAP için 2011, 2012 ve son olarak da 17 Aralık 2013’te yatırım kararı alındığına işaret eden Yıldız, “17 Aralık, Türkiye’de siyasi istikrarın bozulmaya çalışılması noktasında da önemli bir gündür. Ama aynı günde TANAP için yatırım kararı da alınmıştır. Bu iki gelişmeden hangisi kazansa diğerine mani olacaktı. Yatırım kararı galip geldi ve Türkiye’deki siyasi iradeyle beraber bu proje devam etti” dedi.

Türkiye’nin yaklaşık 50 milyar metreküp doğalgaz tükettiğini hatırlatan Yıldız, 20 ilden geçecek TANAP’ın 5 bine yakın istihdam yaratacağını vurguladı.

Haberin  Devamını Aşağıdaki Sonraki Sayfa Butonuna Tıklayarak Okuyabilirsiniz.
BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ETİKETLER:
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.