İş İlanları – Banka Sınavları

Özürlü Kimlik Kartı Nasıl Alınır ve Ne Gibi Haklar Sağlar

Özürlü kimlik kartı çıkartmak için öncelikle heyet bulunan bir Sağlık Bakanlığına bağlı hastanede heyete girmeniz ve sonucunda yüzde kırk ve üzeri rapor almanız gerekmektedir. Raporunuz aslı ve fotokopisi, kimliğinizin aslı ve fotokopisi ile iki adet resimle birlikte Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığının bulunduğunuz şehirdeki ilgili birimine baş vurarak alabilirsiniz. Bu almış olduğunuz özürlü kimlik kartı ile pek çok konuda hak ve indirime sahip olacaksınız.

Özürlü kimlik kartı çıkartmak için öncelikle heyet bulunan bir Sağlık Bakanlığına bağlı hastanede heyete girmeniz ve sonucunda yüzde kırk ve üzeri rapor almanız gerekmektedir. Raporunuz aslı ve fotokopisi, kimliğinizin aslı ve fotokopisi ile iki adet resimle birlikte Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığının bulunduğunuz şehirdeki ilgili birimine baş vurarak alabilirsiniz. Bu almış olduğunuz özürlü kimlik kartı ile pek çok konuda hak ve indirime sahip olacaksınız.

 • Devlet tiyatroları özürlü kimlik kartı olan vatandaşlarımızdan ücret almamaktadır.
 • Sinemalarda öğrenci indirimi oranında indirim uygulanmaktadır.
 • Cep telefonu operatörlerinde ve internet kullanımın da indirimler uygulanmaktadır.
 • Türk Hava Yolarında iç hat uçuşlarda %20, dış hatlarda %40 indirim uygulanmaktadır.
 • Devlet Demir Yollarında %50 indirim uygulanmaktadır.
 • Özürlülerin spor imkanlarından faydalanmaları için özürlüler spor federasyonu kurulmuştur.
 • Açık öğretim kayıtlarında ücret alınmamaktadır.
 • Belediye toplu taşım araçlarından ücretsiz yada indirimli olarak faydalanmaktadırlar.
 • H sınıfı sürücü belgesine sahip olan özürlüler yurt içinden aldıkları özel tertibatlı otomobillerde, katma değer vergisi indiriminden yararlanmakta ve taşıt alım vergisi ödememektedirler.
 • H sınıfı sürücü belgesi olan özürlülerden uygun şartları taşıyanların yurt dışından getirtecekleri özel tertibatlı otomobiller için gümrük vergisi muafiyeti  uygulanmaktadır.
 • Kredi ve Yurtlar Kurumu Genel Müdürlüğünün öğrenci yurtlarından özürlü öğrenciler istemde bulunmaları halinde faydalanabilmektedirler.
 • Kredi ve Yurtlar Kurumu tarafından uygulanan harç ve öğrenim kredisi tahsisinde %40 ve üzerinde özürlü olduğunu belgeleyenlere öncelik tanımakta ve harç kredisinin geri ödenmesinde yönetim kurulu kararı ile %50 indirim yapılmaktadır.
 •  % 90 ve üzeri raporu olanlar motorlu taşıtlar vergisinden muaftırlar.
 • Serbest meslek erbabı ve ücretli çalışan özürlü vatandaşlar  ile kendisi özürlü olmasa bile ailesinde özürlü kişi bulunan serbest meslek erbabı ile ücretliler vergi indiriminden faydalanırlar.
 • ÖMSS  neticesine göre kamuda açık bulun özürlü kontenjanlarına atamaları yapılır.
 • İş verenler belli bir mesleği olan özürlüleri mesleği gereğince çalıştırmak zorundadır.
 • Özürlülük oranı ve dönemine bağlı olarak erken emeklilik hakkı mevcuttur.
 • Ülkemizde özürlü vatandaşlarımız için Türkiye iş Kurumu, Halk Eğitim Merkezleri, Mesleki Eğitim Merkezleri, Özel Dershaneler, Belediyeler ve özürlülerle ilgili dernek ve vakıflar tarafından meslek edindirme kursları açılmaktadır.

Engelli kimlik kartı ne işe yarar ve nasıl çıkarılır? Engelli kimlik kartı faydaları nelerdir? Engelli kimlik kartı başvurusu nasıl yapılır? Engelli kimlik kartı ile hangi haklara sahip olunur?

T.C. Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığına bağlı Engelli ve Yaşlı Hizmetleri Genel Müdürlüğü tarafından sağlanan Engelli Kimlik Kartı yüzde kırk (%40) veya daha yüksek bir oranda engele sahip olan ve Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı olan engelli bireylere verilmektedir. Engelli kimlik kartı hakkındaki detaylar aşağıdaki gibidir;

1. Engelli Kimlik Kartı Nedir? 

19.07.2008 tarihli ve 26941 sayılı Resmî Gazetede yayımlanarak yürürlüğe giren “Engelliler Veri Tabanı Oluşturulmasına ve Engellilere Kimlik Kartı Verilmesine Dair Yönetmelik” gereği engellilere tanınan hak ve hizmetlerden yararlanmada kullanılmak üzere engelli kişilere verilen kimlik kartıdır.

2. Engelli Kimlik Kartı Nasıl Çıkarılır, Hangi Kurum Tarafından Verilmektedir?

Engelli kimlik kartı Aile ve Sosyal Politikalar İl Müdürlükleri aracılığı ile düzenlenmektedir.

3. Engelli Kimlik Kartı Kimlere Verilmektedir?

Engelli kimlik kartı, doğuştan veya sonradan herhangi bir nedenle meydana gelen bedensel, zihinsel, ruhsal, duyusal ve sosyal yeteneklerini yüzde kırk (%40) veya daha yüksek bir oranda kaybeden ve Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı olan özürlü bireylere verilmektedir.

4. Engel Oranında Değişiklik, Soyadı Değişikliği, Kimliğin Kaybolması Veya Deforme Olması Durumunda Nereye Müracaat Edilir?

Engelli kimlik kartları; içerdiği bilgilerin değişmesi, kaybedilmesi, çalınması veya herhangi bir nedenle kullanılamaz hale gelmesi durumunda, Aile ve Sosyal Politikalar İl Müdürlükleri tarafından yeniden düzenlenir.

5. Engelli Kimlik Kartı Engelli Sağlık Kurulu Raporu Yerine Geçer Mi?

Engelli kimlik kartı engelli sağlık kurulu raporu yerine geçmez. Kimlik kartına sahip her Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı, mevzuatta münhasıran engelli kişilere tanınan hak ve hizmetlerden yararlanır. Kimlik kartı alıp almamak engelli kişinin isteğine bağlıdır.

6. Yurtdışında Yaşayan Türk Vatandaşı, Yaşadığı Ülke Makamlarınca Düzenlenen Engelli  Sağlık Kurulu Raporu ile Engelli Kimlik Kartı Alabilir Mi?

Yabancı ülkede yaşayan Türk vatandaşlarımızın yaşadığı ülke makamlarınca verilmiş olan engelli sağlık kurulu raporu Türkiye’de geçerli değildir. Engelli kimlik kartı almak üzere, mevzuat gereği yetkili hastanelere müracaat ederek yeniden engelli sağlık kurulu raporu almaları gerekmektedir.

7. Engelli Kimlik Kartı İle Ülkemizde Engelli Kişilere Sağlanan Hak Ve Hizmetler Nelerdir?

ÜCRETSİZ SEYAHAT HAKKI:

Bilindiği üzere, 12.07.2013 tarihli ve 6495 sayılı Kanunla, “4736 sayılı Kamu Kurum ve Kuruluşlarının Ürettikleri Mal ve Hizmet Tarifeleri ile Bazı Kanunlarda Değişiklik Yapılması Hakkında Kanun”da yapılan değişiklikle; engelliler, yaşlılar, şehit yakınları, gaziler ve gazi yakınlarına yönelik ücretsiz veya indirimli seyahat hakkı verilmiş olup, bu haktan yararlanmaya ilişkin usul ve esaslar da Bakanlığımızca hazırlanarak 04.03.2014 tarihli ve 28931 sayılı Resmi Gazete’de yayımlanarak yürürlüğe giren ” Ücretsiz veya İndirimli Seyahat Kartları Yönetmeliği” ile belirlenmiştir.

Ayrıca ar-ge merkezleri engelliler için çeşitli avantajlar sağlamaktadır.

Buna göre;

Engelliler için sağlık kurulu raporuyla % 40 ve üzerinde engelli olduğunu belgeleyen Türk vatandaşlarının kendileri, ağır engellilerin ise kendileri ile birlikte birden fazla olmamak üzere beraber seyahat ettikleri refakatçileri.

–   Engel oranı %40 ve üzerinde olan engelli bireylere,

–   Ağır engelli bireylerin birlikte yolculuk ettikleri en fazla bir refakatçisine

demiryolları ve denizyollarının şehir içi ve şehirlerarası hatlarından, belediyelere, belediyeler tarafından kurulan şirketlere, birlik, müessese ve işletmelere veya belediyeler tarafından yetki verilen özel şahıs ya da şirketlere ait şehir içi toplu taşıma hizmetlerinden ücretsiz olarak yararlanma hakkı 6495 sayılı kanun ile verilmiştir.

Engelli kişilerin faydalanacakları hak ve indirimler; ilgili kurum, kuruluş veya yerel yönetimler tarafından belirlenmektedir. Bunun yanında bazı kamu ve özel sektör kuruluşlarının, engelli kimlik kartı, nüfus cüzdanına işlenmiş engellilik bilgisi ya da engellilere verilen sağlık kurulu raporunu esas alarak engellilere sağladığı kolaylıklar bulunmaktadır. Bu indirimler ve/veya oranları zaman zaman ilgili kurumlar tarafından değiştirilebilmektedir.

Engelli kimlik kartı çıkarmak için gerekli belgeler

Engelli kimlik kartı çıkarmak için gerekli belgelerlinktedir: http://istanbul.aile.gov.tr/hizmet-standartlari/engelli-kimlik-karti-basvuru-islemleri

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.