İş İlanları – Banka Sınavları

Neden Tarih Öğrenmeliyiz?

Tarih, diğer bilimsel disiplinlerin temelini hazırlar. Tarih sosyal bilimlere olduğu kadar fen bilimlerine de temel teşkil eder. Okuyucularına diğer bilim dallarını anlamada sosyal, kültürel ve entelektüel bir alt yapı kazandırır.

Tarih, diğer bilimsel disiplinlerin temelini hazırlar. Tarih sosyal bilimlere olduğu kadar fen bilimlerine de temel teşkil eder. Okuyucularına diğer bilim dallarını anlamada sosyal, kültürel ve entelektüel bir alt yapı kazandırır. Sosyal ve siyaset bilimleri alanında  eğitim görenlerin kesinlikle tarih bilgisine ihtiyacı vardır. Toplumların gelişim aşamaları ve geçmişte edindikleri tecrübeler tarih bilmekle takip edilebilir. Tarih doğru ve anlaşılır sonuçlara ulaşmak için bir araçtır, bir düşünce tarzıdır.  Tarih insanın hayal dünyasını geliştirir, yeni fikirler üretmesine ve icatlar gerçekleştirmesine zemin hazırlar. Tarih insana eleştirel bakış açısı kazandırır.

Zeki Velidi TOGAN ülkemizde tarih metodu konusunda ilk kitap yazanlardandır. Tarihin geçmişteki bir parçasını öğrenmek, insanın ait olduğu çağı ve toplumu anlamasına yardımcı olmaktadır. Geçmişini bilmeyen insan, hafızasını kaybetmiş gibidir. Milletler geçmişlerini bilmek mecburiyetindedir. Tarih insana kendi toplum ve milleti ile diğer toplum ve milletler arasında karşılaştırma yapma imkanı sağlamaktadır. Bu karşılaştırma insana öz güven kazandırmanın yanın da empati duygusunu da geliştirir. Tarih öğrenmede etkili olan önemli faktörlerden biride insanın yapısında olan merak duygusudur. İnsanın geçmişini öğrenme ihtiyacını gidermesi tarih öğrenmesiyle mümkündür. İnsanın hayatını aile ve toplumdan aldığı tarihi miras oluşturmaktadır. Tarih ülkeleri ve çağları önümüze getirir. Geçmişle kurduğumuz ilişkiden alınacak dersler insan ve milletlerin geleceklerine ışık tutar. Dikkat edilmesi gereken en önemli husus tarih bilinci bilimsel çizgiden çıkıp, duygusal bir çizgide devam ederse çatışmalar kaçınılmaz olur.

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.