İş İlanları – Banka Sınavları

Memur Alım Sistemi Sil Baştan! KPSS tarih oluyor! Peki yeni sistem neler getiriyor?

Hükumet kamu da memur olmak isteyen binlerce kişiyi ilgilendiren, Hayata geçirilmesiyle mevcut sistemin sil baştan yenileceği bir taslak üzerinde çalışıyor. Henüz taslak halinde olan çalışmanın hayata geçirilmesiyle beraber merkezi atama yoluyla yapılan kamu kurum ve kuruluşlarının alımlarında her şey sil baştan yenilenecek. 

  • KPSS
  • 29 Temmuz 2017

Hükumet kamu da memur olmak isteyen binlerce kişiyi ilgilendiren, Hayata geçirilmesiyle mevcut sistemin sil baştan yenileceği bir taslak üzerinde çalışıyor. Henüz taslak halinde olan çalışmanın hayata geçirilmesiyle beraber merkezi atama yoluyla yapılan kamu kurum ve kuruluşlarının alımlarında her şey sil baştan yenilenecek. 

Hükumetin üzerinde çalıştığı taslakla beraber memur olmak isteyen binlerce kişi yeni bir sistemle karşılaşmış olacaklar. Mevcut sistemden farklı olarak bir çok yeniliğin geleceği konuşulurken, taslağın ne zaman kanun haline gelerek yürürlüğe konulacağı konusunda ise belirsizlik sürüyor.

Bilindiği üzere Devlette yani Kamuda memur olabilmek için mevcut sistemde adaylar KPSS denilen Kamu personeli seçme sınavına tabii tutularak, alınan başarı puan sıralaması sonucunda ÖSYM tarafından tercihler alınmak suretiyle süreç nihayete erdiriliyordu. Yeni yürürlüğe girmesi planan taslakta ise bu duruma ek olarak mülakat sistemi geliyor. Mülakat puanının önemli etken olacağı yeni hesaplama sistemiyle alınan puanlar toplanarak ortalaması çıkarılacak ve nihai sonuca varılması planlanıyor.

Yeni Asır Gazetesinden Faruk ERDEM imzalı haberin detaylarına göre; Bahsedilen uygulamanın adeta pilot versiyonu daha önce 2 kurumun memur alımında uygulanmıştı. FETÖ terör örgütünün devlet kadrolarına sızmasını önlemek amacıyla uygulanan bu sistemi ilk uygulayan iki Bakanlık ise; Sağlık Bakanlığı’nda sözleşmeli ebe ve hemşire alımıyla Milli Eğitim Bakanlığı’nda ki sözleşmeli öğretmenlik alımları olmuştu.

İki Bakanlık tarafından uygulanana bu yeni sistemin tüm devlet kurumlarında uygulamaya sokulması amaçlanıyor. FETÖ ile mücadelede Hükümet üyeleri, bu yeni sistemin daha etkin ve verimli olacağı konusunda hemfikirler diyebiliriz.

ORTALAMA KURALI GELECEK

Memur olmak isteyen adaylar eskisi gibi KPSS sınavında başarı kazandıktan sonra ikinci bir elemeye tabi tutulacak ve mülakat aşamasında ter dökecekler. KPSS sınavında elde edilen puanla beraber mülakat sonucunda kazanılan puanın toplanarak aritmetik ortalaması alındıktan sonra asıl puan ortaya çıkmış olacak.

KPSS B GRUBU DA DEĞİŞİYOR

 KPSS sınavında elde edilen puanla beraber mülakat sonucunda kazanılan puanın toplanarak aritmetik ortalaması alındıktan sonra ortaya çıkacak yeni puan türü sistemine geçilmesiyle beraber KPSS B grubu yani Genel Kültür ve Genel Yetenek sınavına ilişkin de bir takım düzenlemelerin ÖSYM tarafından hayata geçirilmesi bekleniyor.

YENİ SİSTEMDE ALAN BİLGİSİ GELİYOR

Yapılması düşünülen değişiklikle beraber  kamuda görev alacak mühendisler ve mimarlar başta olmak üzere tüm teknik personelin alan bilgisi sınavına tabi tutulması düşünülüyor. Bunların yanında diğer meslek gruplarında da alan bilgisi sınavının getirilmesi uzak bir ihtimal gibi durmuyor. 

Bu şekilde yapılacak alımlarla beraber artık; genel kültür ve genel yetenek sınavlarında başarılı olanlar değil, mesleki bilgisi fazla olanlar kamuda görev alabilecek. 

ARŞİV ARAŞTIRMASI NEDİR?

Haberin Devamını Aşağıda Bulunan Sonraki Sayfa Butonuna Tıklayarak Okuyabilirsiniz.

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ