İş İlanları – Banka Sınavları

Meclise Danışman ve Büro Görevlileri Alınacak

Mecliste Çalışan Memur ve Danışmanlar Ne Kadar Maaş Alıyor?

Türkiye Büyük Millet Meclisinde görev yapan personelden (danışman, büro görevlisi) bazılarının yerini 1 Kasım 2015 seçimleri sonrası yenileri alacak.

TBMM’de; Başkan danışmanı, siyasi parti grup danışmanı, siyasi parti grubu büro görevlisi, milletvekili danışmanı, milletvekili ikinci danışmanı ve milletvekili ile birlikte ilave personel olarak çalışmakta olan personelden bazıları 1 Kasım seçimleri sonrası yerlerini başkalarına bırakacak.

Türkiye Büyük Millet Meclisinde istihdam edilen ve toplam sayıları yaklaşık 2000’i bulan; Başkan danışmanı, siyasi parti grup danışmanı, siyasi parti grubu büro görevlisi, milletvekili danışmanı, milletvekili ikinci danışmanı ve milletvekili ile birlikte çalışan ilave personelin durumu seçim sonuçlarına bağlı olarak değişiyor.

Halen bu unvanlarda görev yapanların sözleşmeleri/görevlendirmeleri, 1 Kasım 2015 seçimleri sonrası TBMM Başkanının seçileceği tarihte kendiliğinden sona erecek ve bu tarih itibariyle yeni görevlendirmeler yapılacak. Daha önce görev yapanların yeniden görevlendirilmesi mümkün olabileceği gibi, bu personelin kısmen ya da tamamen değişmesi de söz konusu olabilir.

TBMM’de görev almaları

TBMM’de Meclis Başkanına danışmanlık yapmak üzere 5 Danışman; her siyasi parti grubunda 10 grup danışmanı, 25 büro görevlisi ve partinin milletvekili sayısının %10’u oranında ilave büro görevlisi; her milletvekili ile beraber 1 danışman, 1 ikinci danışman ve 1 ilave personel çalıştırılabiliyor.

Bu personelin TBMM’de görev yapması, istihdam edilme şekillerine göre farklılık gösteriyor.

*Kamu kurum ve kuruluşları ile kamu tüzel kişiliklerinin personeli, tüm mali hakları kurumları tarafından ödenmek şartıyla, danışman veya büro görevlisi olabiliyor.

*Kamu kurum ve kuruluşları ile kamu tüzel kişiliklerinin personeli, kurumlarından aylıksız izinli sayılmak suretiyle danışman veya büro görevlisi olabiliyor.

*İşsiz olan ya da özel sektörde çalışanlar da, görevlendirilecekleri unvan için aranan şartları taşımaları kaydıyla sözleşmeli olarak, danışman (milletvekili ikinci danışmanı hariç) veya büro görevlisi olabiliyor.

TBMM ÇALIŞANLARININ MAAŞLARI İÇİN aşağıdaki görseli açınız.

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI - 1 YORUM
  1. FATMA dedi ki:

    merhaba ben memurum eclis de görev almak için alım lar hk da nereye başvuru yapmak gerekır alımları nası oluyor

BİR YORUM YAZ