İş İlanları – Banka Sınavları

İşsizlik maaşı alma şartları ve arttırma yolları

İşsizlik maaşında siz baştan değişiklikler yapılıyor. Hükümet, işsizlik maaşı için düğmeye bastı. İşsizlik maaşının yükseltilmesi ve süresinin uzatılması için çalışmalar devam ediyor. Sendikalar ise yeni hazırlıklar için formüller teklif ediyor.

İşsizlik Sigortası Fonu’nda 100 milyar TL biriktiğini ifade eden Hak-İş Başkanı Mahmut Arslan, fonun tekrar düzenlenmesini ve hem işsizlik maaşından faydalanma kapsamının genişlemesini hem rakamların artmasını hem de süresinin uzatılmasını istediklerini söyledi. Arslan, İşsizlik maaşı rakamlarının geçim sürdürülebilecek bir ücret olmadığını belirterek bu durumun te zamanda düzeltilmesini talep etti. Arslan çalışırken brüt maaş alan bir kişinin işten çıkarılınca aldığı ücretin yüzde 80 oranını geçmediğini belirterek sorunun ortadan kaldırılması gerektiğini belirtti.

Çalışırken kazanılan maaş miktarı ile işsizlik maaşı arasındaki farkın en aza indirilmesi görüşülüyor. Halen işsizlik maaşı vergileri çıkarıldıktan sonra minimum 653, maksimum ise bin 307 TL oranında seyrediyor. İşsizlik maaşı rakamlarında üst sınırın sürekli olarak arttırılması için düğmeye basıldı. İşsizlik maaşının ilk olarak bin 500 TL’ye, ardından ise 2 bin TL’ye kadar çıkarılabileceği ifade ediliyor. Ayrıca 10 ay ödenen işsizlik maaşının süresinin 5 ay daha uzatılarak 15 aya çıkarılması planlanıyor.

İşsizlik maaşından faydalanmanın kolaylaştırılması da masaya yatırıldı. Mevcut sistemde, son 120 gün prim ödemesi yaparak kesintisiz çalışmış ve son 3 sene içinde en az olmak kaydıyla 600 gün işsizlik sigortası primi ödemiş olanlar işsizlik maaşı alabiliyor.

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ