İş İlanları – Banka Sınavları

İş Görüşmelerinde Sorulan Popüler Mülakat Soruları ve Cevapları

İş Görüşmelerinde Sorulan Popüler Mülakat Soruları ve Cevapları

Bildiğiniz gibi işe gireceğimiz zaman mülakatlarda karşımıza bir takım sorular gelmektedir. Bu soruları elbette içimizden geldiği gibi cevaplamalıyız ancak; bazı soruların cevaplarını verirken de seçici olmalıyız. Bu soruların birçoğu aslında bizlerin bildiği ya da duyduğu sorulardan oluşmaktadır. Fakat yine birçok kişi bu sorulara doğru cevaplar vermiyor ve mülakat sonunda eleniyor. Bizler sizlere bu makalemizde bazı tüyolar verip, bu sıkıntı süreçten nasıl kurtulacağınızı söyleyeceğiz. Özellikle bu makalemizde yer alan sorulara çalışmanız mülakatlarda size artı puan kazandıracaktır. Bu sebepten dolayı makalemizi dikkatlice okumalı ve incelemelisiniz. Soruları kendinize göre değerlendirmeli ve bazı soruları kendinize göre cevaplamalısınız. Böylece sorular karşısında sıkılmaz ve hazırlıklı olduğunuz için hazır cevaplar verebilirsiniz. Başarının sırrının kendi içinizde olduğunu unutmamalı ve başarıya koşmak için araştırmalı ve çalışmalısınız.

1) KENDİNİZDEN BAHSEDER MİSİNİZ?

Böyle bir soru sorulduğu zaman sizden basit cevaplar bekleyeceklerdir. Nerede doğduğunuz, nasıl bir hayat geçirdiğiniz ve nasıl bir eğitim aldığınız onların istediği cevaplar olacaktır. Fakat sizler daha komplike cevaplar vererek onları şaşırtmalı ve bu basit sorudan artı puan almalısınız.

UYGUN CEVAP: Bu kısmında kendinizden bahsederken başarılarınıza çokça değinmelisiniz. Bitirdiğiniz bölümün önüme dikkat çekmeli ve bu iş için uygun olduğunuzu karşı tarafa yansıtmalısınız. İş tecrübelerinizden, çalışacağınız pozisyonda ve en önemlisi de ilk başta da dediğimiz gibi başarılarınızdan bahsetmelisiniz. Böylece karşı taraf sizi kendi gözünde tartarken bu iş için ne kadar uygun olduğunuzu anlayacaktır.

2) 5 YIL İÇERİSİNDE KENDİNİZİ NEREDE VE NASIL GÖRÜYORSUNUZ?

Bu soru karşısında heyecanlanıp düşünmeniz çok doğru olmayacaktır. Hızlı olmalı ve direkt cevaplar vermelisiniz. Böylece sizin gerçekten bir hedefinizin olduğuna inanır ve sizin idealist bir insan olduğunuzu anlayabilirler ki bizlerde bunu isteriz.

UYGUN CEVAP: Sakın bir hedefinizin olmadığını ve gelişi güzel yaşacağınızı söylemeyin. Böyle bir soru sorulduğu zaman ki çok sık sorulan sorular arasında yer almaktadır, kesinlikle aklınızda olan bir cevabı vermelisiniz. Karşınızdaki kişinin enerjisine göre hedefinizi çok yüksek ya da çok düşük tutabilirsiniz ancak; bir hedefinizin olduğunu karşı tarafa hissettirmelisiniz.

3) BİR ZAAFINIZ VAR MIDIR?

Burada sormak istediğini tam olarak anlamalıyız. Eğer bir zaafınız var ise bunu öğrenmek ve ilerleyen soruları belki de buna göre değiştirmek akıllarından geçebilir. Aynı zamanda zaafınızı bilmek ve çalışacağınız pozisyonda bu zaaflarınızın şirkete ve size zarar verip vermeyeceğini öğrenmektir.

UYGUN CEVAP: Uygun cevabımız ise kesinlikle bir şeylerin olmasıdır. Herhangi bir zaafınızın olmadığını söylememelisiniz. Eğer bir zaafınız var ise bunu örneklendirerek karşı tarafa sunmalısınız. Böylece karşı tarafın daha kolay anlamasını sağlamalısınız. Bu sorunun içerisinde size zaafınızdan nasıl kurtulacağınız ya da neler yapabilirsiniz diye soru gelebilir. Burada da hazırlıklı olmalı ve eğer bu zaafınız var ise bunun üstesinden nasıl geldiğinizi anlatmalısınız.

Devamı Aşağıdaki Sonraki Sayfa Butonuna Tıkladığınız Sayfamızda Yer Almaktadır.

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ