İş İlanları – Banka Sınavları

İş değiştirmeyi düşünenler için..

Son dönemlerde kurumsal şirketlerde çalışanların işleriyle ilgili mutsuzluklarına sık sık şahit oluyorum. Çoğu yeni bir iş arayışında… Bazıları aktif bir şekilde, bazıları ise daha pasif şekilde iş arama/tarama halindeler. Çoğuna ne istiyorsun diye sorduğumda, yeni bir iş bulmak istediklerini iletiyorlar, ancak kendilerine nasıl bir iş istiyorsun? diye sorulduğunda genellikle bu soru yanıtsız kalıyor. Hatta cevap “Onu hiç düşünmedim” şeklinde geliyor. Bu ilginç gelmemeli aslında… Çünkü çoğumuz gerçekte ne istemediğimize odaklanarak ve acı çekerek garip bir şekilde motive oluyoruz. İnsan doğasına en yakın “güvenlik” ihtiyacı ve vücudumuzdaki “adrenalin” nedeniyle yapıyoruz bunu… Üstelik bilimsel araştırmalar da acının, mutluluktan daha motive edici ve hareket ettirici olduğunu ifade ediyor. İlerliyoruz ama devam eden, aralıksız bir acıyla…

acizevk

Eğer işinizden ayrılmak istiyorsanız bunun sebebini iyi analiz etmenizi öneririm. İş yaşam koşulları ya da yöneticiniz ve arkadaşlarınızın tepkileri sizi etkiliyor olabilir, ancak bu durumun insanları ve koşulları henüz yönetememenizden kaynaklanıyor olabileceği üzerinde de düşünmenizi isterim. Zor bir yöneticiniz olabilir ama henüz zor insanlarla baş etmeyi ya da onları yönetebilmeyi öğrenmemiş olabilirsiniz. Elbette bunu kendinizi suçlamanız için değil, geliştirebilmeniz için söylüyorum. Düşünsenize, siz aynı kaldığınız sürece yeni iş yerinde de aynı insanlarla karşılaşacaksınız ve belki de kısa bir süre sonra aynı duruma yeniden geleceksiniz. Gelmemek için, liderlik ve iletişim becerilerinizle biraz çalışmanız, size fayda sağlayabilir çünkü siz gelişmediğiniz ve değişmediğiniz sürece aldığınız sonuçlar da çok fazla değişmeyecekler. Eğer bir değişim arıyorsanız, bulunduğunuz ortamda mutlu ve başarılı olmayı başardıktan sonra o değişimi gerçekleştirmeniz, sürdürülebilir başarı olasılıklarına daha fazla kapı açacaktır.

Meşhur bir Çin atasözü vardır: “Çalışmak istemiyorsan işini sev…” O yüzden, önce neyi sevebileceğinizi belirlemek size daha net bir yön verecektir. Unutmayın, nereye gideceğinizi bilmiyorsanız, gideceğiniz hiçbir yer doğru olmayabilir.

yonbilmek

Bir an hayal edin; dünyada çalışmak isteyeceğiniz en güzel, en motive edici ve ilham verici iş yerinde çalışıyorsunuz. Nasıl bir iş yeri, siz bu iş yerinde neler yapıyorsunuz, nasıl iletişim kuruyorsunuz? Sadece hayal edin ve senaryoyu yazmaya başlayın. Bu senaryoyu yazmanıza olanak sağlayacaksa eğer oluşturabileceğiniz hayale aşağıdaki unsurları ekleyebilirsiniz.

Zaman zaman şirketlerde yaptığımız çalışma dinamikleri ve gelişim analizlerinde bazı ideal özellikleri fark ediyoruz, en azından aşağıda yer alan özelliklere sahip şirketlerde insanların daha mutlu ve daha yüksek performanslı olduklarını fark ediyoruz. Kendinizi, kendi şirketinizi ve/veya gitmek istediğiniz şirkette aşağıdaki sorulara nasıl cevap verdiğinize çok dikkat edin.

1) Kendim olmama ne kadar izin veriliyor?

2) Kurumsal hedefler ve ilerleme konusunda ne kadar şeffaf bir şirket?

3) Güçlü yönlere odaklanan bir yapı var mı?

4) Kurum, çalışanlarını gururlandırıyor mu?

5) Kurumun vizyonu ya da verdiği hizmet sizin için anlamlı mı?

6) Aptalca kurallar ve bürokrasi yoğun mu?

7) Kurallar mı yoksa katma değeriniz mi ön planda?

Yukarıdaki kriterlere kendi kriterlerinizi de ekleyip iş değiştirmek veya seçim yapmak istediğinizde kendinize özel bir liste oluşturabilirsiniz. Eleştirmek ya da katkıda bulunmak için aşağıya yorumlarınızı girebilirsiniz.

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ