İş İlanları – Banka Sınavları

İŞ ARAMA KAYDI İŞKUR’A NASIL YAPILIR

İş arama kaydının İŞKUR portalına üye olarak veya şahsen Kurum ünitelerine başvurarak ya da ALO 170 kanalıyla yapılması mümkündür. İş arama kaydı yapan vatandaşların başvurusu sırasında kendileri ile ilgili bilgileri tam ve doğru olarak; ayrıca eğitim, meslek ve diğer bilgilerini de eksiksiz olarak beyan etmeleri gerekiyor.

Meslek bilgilerinde kişinin beyanı esas olduğundan, gerçek dışı beyanlardan dolayı İŞKUR’un herhangi bir sorumluluğu bulunmamaktadır. Dolayısıyla, gerçek dışı beyanlarda tüm sorumluluk iş arama kaydını yapan kişiye aittir.

İş arama kaydı yapmak için aranılan şartlar nelerdir?

İş arayan vatandaşların İŞKUR’a kayıt yaptırabilmeleri için 14 yaşını doldurmuş olmaları ve kayıt sırasında fiilen askerlik görevinde bulunmamaları gerekiyor.

İş arama kaydı ne kadar süreyle geçerlidir?

İş arama kaydı 12 ay süreyle geçerlidir. Geçerlilik süresi dolan iş arama kayıtlarının tekrar kontrol edildikten sonra yeniden aktif hale getirilmesi mümkündür.

Engelli kaydı nasıl yapılır?

İş arama kaydının engelli olarak yapılması için tüm vücut fonksiyon kayıplarının en az % 40’ından yoksun olunduğunun Engellilik Ölçütü, Sınıflandırılması ve Engellilere Verilecek Sağlık Kurulu Raporları Hakkında Yönetmelikle belirlenen yetkili sağlık kuruluşlarının birinden alınacak engelli sağlık kurulu raporu ile belgelenmesi şarttır.

İnternet üzerinden engelli kaydı yaptırmak isteyen vatandaşların sağlık kurulu raporlarını İŞKUR ünitelerine ibraz ederek bu durumlarını onaylatmaları zorunludur. Aksi halde onay işlemi yaptırmayan engelliler normal statüde işlem göeceklerdir.

Eski hükümlü kaydı nasıl yapılır?

Kasten işlenen bir suçtan dolayı bir yıl veya daha fazla süreyle hapis cezasına hüküm giyenler, devlet memuru olmaya engel bir suçtan hüküm giyenler, cezasını infaz kurumlarında tamamlayanlar, cezası ertelenenler ve koşullu salıverilenler ya da özel kanunlarda belirtilen şartlardan dolayı istihdam olanağı bulunmayanlar veya ömür boyu kamu hizmetlerinden yasaklı bulunanlar bu durumlarını Cumhuriyet Başsavcılığından alınan “Tahliye Edilen Hükümlüye Ait Durum Bildirim Formu” ile belgelendirmeleri halinde eski hükümlü sayılmaktadırlar.

İnternet üzerinden eski hükümlü olarak kayıt yaptıran vatandaşların belgelerini İŞKUR ünitelerine ibraz etmeleri zorunludur. Aksi halde onay işlemi yaptırmayan eski hükümlüler normal statüde işlem göreceklerdir.

Öncelikli Gönderme Hakkına Sahip Olanların Kayıt İşlemleri

Kamu Kurum ve Kuruluşlarına İşçi Alınmasında Uygulanacak Usul ve Esaslar Hakkında Yönetmeliğin 5. maddesinin birinci fıkrasında, “Kamu kurum ve kuruluşlarının açık iş taleplerinin karşılanması için gönderilecek listelerde Kurum tarafından aşağıda sayılanlara öncelik hakkı tanınır:

a) Terörle mücadele sırasında malul sayılmayacak şekilde yaralananlar ile terörle mücadelede üstün başarılarından dolayı komutanlarınca takdire layık görülen yedek subay, erbaş ve erler.

b) Tabii afetlerden zarar gören afetzedeler.

c) 3213 sayılı Maden Kanunu kapsamına giren madenlerin çıkartılması veya bunun için gerekli olan işletme ve arama faaliyetleri sebebiyle taşınmaz malları tamamen kamulaştırılanlar.

ç) Kamu kurum ve kuruluşlarının sürekli işçi kadrolarında çalışırken, disiplin soruşturması veya 4857 sayılı İş Kanununun 25 inci maddesinin birinci fıkrasının (II) numaralı bendi gereğince hizmet akdinin feshi dışında bir neden ile iş akdi feshedilenler. ” şeklinde açıklama yapılmıştır.

Bu bağlamda, kamu kurum ve kuruluşlarının normal, engelli ve eski hükümlü işçi taleplerine öncelikli olarak başvuranların İŞKUR ünitelerine müracaat ederek öncelik hakkı içeren belgeleri ibraz etmeleri gerekiyor. Aksi halde belgeler ibraz edilene kadar kayıtları normal kayıt olarak işlem görecektir.

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ