İş İlanları – Banka Sınavları

İİBF mezunları kadro adaleti bekliyor

Türkiye’de atama bekleyen milyonlarca üniversite mezunu genç işsizlerin önemli bir kısmını İktisadi İdari Bilimler Fakültesi (İİBF) mezunları oluşturuyor. İİBF’lileri sadece atama bekleyenler olarak sınırlamakta haksızlık olur.

Türkiye’de atama bekleyen milyonlarca üniversite mezunu genç işsizlerin önemli bir kısmını İktisadi İdari Bilimler Fakültesi (İİBF) mezunları oluşturuyor. İİBF’lileri sadece atama bekleyenler olarak sınırlamakta haksızlık olur. Çünkü İBBF’nin 1859 yılında kuruluş amacı şu şekildedir: Kamu kurumlarının PERSONEL ihtiyaçlarını karşılamak olarak ortaya çıkmıştır. Buradan baktığımız da Devleti ile vatandaşının ilişkisini en düzeyli ölçüde yürüten, memur personel yetiştirmeyi amaç edinmiş İİBF’ler bugüne kadar pek çok devlet büyüğüne de referans olabilmiştir. 

Bugünkü Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan İİBF’lidir. Kendisi İktisadi ve Ticari İlimler Akademisi mezunudur. Bir önceki Cumhurbaşkanımız Abdullah GÜL’de aynı eski Başbakan Ahmet DAVUTOĞLU gibi İktisadi İdari Bilimler Fakültesi (İİBF) lidir. Burada sorulması gereken soru şudur: Böyle devlet adamı yetiştirme potansiyelini barındıran İİBF’ler neden göz ardı ediliyor. 

Bugün İİBF’ler de öğrenim gören 1 buçuk milyona yakın öğrenci bulunmakta ve her yıl yüz bizden fazla yeni kayıt almaktadır.  Üniversitelerin % 90’ına yakınında İİBF, SBF, İktisat veya İşletme Fakülteleri bulunmakta ve 500 binden fazla atama bekleyen mezun adayının mağduriyeti giderek artmaktadır.

Devlet memurluğuna alımlarda uygulanan KPSS sınavlarına giren adayların 3/1’i  İİBF mezunudur. Devlet kadrolarında bulunan ihtiyaca rağmen yeteri kadar kadro verilmediği için atamaları ne yazık ki yapılmamaktadır. Bugün tüm İİBF’li mezunlar büyüklerimizin yaşanan mağduriyete eğilmelerini beklemektedirler. Diğer fakültelere verilen 10 binlerce kadronun 10’da birini alamamanın mağdur ettiği yeni mezunlar yetiştiriyorsunuz. Bu sorun bu şekilde devam ettiği müddetçe  sorunun daha da büyüyeceğini dile getirmek istiyoruz.

Personel alımlarında Liyakat esasına uyulmamasından kaynaklı mağduriyetlere her geçen gün bir yenisi eklenirken hakkı olan kadroları verilmeyen İİBF’lilerin sesinin duyulmasını istiyoruz.

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ