İş İlanları – Banka Sınavları

İİBF mezunları için kadro adaleti bekliyoruz

İİBF mezunları için kadro adaleti bekliyoruz 

Atama bekleyen milyonlardan önemli bir kısmını da İktisadi İdari Bilimler Fakültesi (İİBF) oluşturuyor. Sadece atama bekleyenlerden oluşmuyor İİBF’ler. İBBF’nin 1859’daki kuruluş amacı olarak kamu kurumlarının memur ihtiyaçlarını karşılamak olarak ortaya çıkmıştır.Bu kapsamda devlet ile vatandaş ilişkisini en mükemmel şekilde yürüten personel yetiştirmeyi amaç edinen İİBF’ler günümüze kadar birçok devlet adamına da referans olmuştur.

Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan İktisadi ve Ticari İlimler Akademisi mezunudur. Eski Cumhurbaşkanı Abdullah Gül İktisat ve Eski Başbakan Ahmet Davutoğlu da İİBF mezunudur.Devletin zirvesi değil sadece birçok Bakan ve Bürokrat da İİBF mezunudurlar. Bu şekilde önemli şahsiyetleri ve kariyer sahibi nitelikli personel yetiştiren İİBF’ler neden göz ardı ediliyor. İİBF’ler şu anda 1 buçuk milyona yakın öğrencisi ve her yıl yüz bizden fazla öğrencinin kayıt yaptırdığı fakülte olmaktadır.Üniversitelerin % 90’ına yakınında İİBF, SBF, İktisat veya İşletme Fakülteleri mevcuttur ve yarım milyondan fazla atama bekleyen mezun adayının mağduriyeti giderek de artmaktadır.

Son yıllarda KPSS’ye giren adayların neredeyse 3’te 1’i İİBF mezunudur ve yeteri kadar kadro ataması verilmediği için devlet kadrolarında ihtiyaca rağmen atama yapılmamaktadır.İİBF mezunları diğer kadrolara verilen 10 binlerce kadronun 10’da birini bile alamamanın mağduriyetini yaşadıklarını ve giderek artan mezun sayısından dolayı da gelecekte sorunun daha da büyüyeceğini belirtmekteler. Birçok kuruma personel alımlarında liyakat esaslarına uyulmamasından dolayı mağduriyetler de katlanarak artmaktadır.İİBF’ye ait birçok kurumdaki kadrolara her branştan yapılan alımlardan dolayı sorun daha da büyüdü ve şu an çığ gibi bir kitle atama bekliyor. Her yıl planlı bir atama ile sorun çözülecek mi? 

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ