İş İlanları – Banka Sınavları

Havale ve EFT işlemleri

Havale; Havale işlemleri aynı bankaların aynı bankadan herhangi bir hesaba yaptıkları transferlere denmektedir. Örneğin Ziraat bankası hesabından başka bir kişinin ziraat bankası hesabına yapılan para transferidir. Bu diğer bankalar içinde aynı şeydir. ( Akbank ‘ tan Akbank’a para transferi, Garanti Bankasından Garanti Bankasına Para transferi ) Havale işlemleri günün her saati ve haftanın her günü yani 7 / 24 sata boyunca yapılabilmektedir. Havale işlemleri internet bankacılığında, telefon bankacılığında, banka AMT sin de, bir banka şubesinde veya sms ile yapılmaktadır. Havale işlemlerinde 1 – 15.000 TL arasında paraları anında havale etmek mümkündür. Havale işlemlerinde bankaların müşterileri ile anlaşmalarına göre kesinti veya komisyon yapılabilmektedir. Örneğin en para veya Vakıfbank gibi banalar kesinti yapmamaktadır. Ayrıca maaş alınan bankalarında kesinti yapmadığını söyleyebiliriz. Havale işlemleri 5 – 15 saniye sürmekte olup transfer hemen gerçekleşmektedir.

Havale ve EFT islemleri

EFT işlemleri bir banka hesabından farklı bir banka hesabına yapılan para transferlerine denir. EF işlemleri sonrası transferi gerçekleşen para diğer hesaba 10 – 30 dakika içerisinde geçmektedir. EFT işlemleri genellikle ücretlidir. EFT işlemleri bankalardan veya internet bankacılığından kolaylıkla yapılabilmektedir. EFT işlemleri mesai saatleri içerisinde yapılmaktadır. Hafta içi 08.30 – 17.15 Aralığında yapılan EFT para transferleri, hafta sonları ve özel tatil gülerinde de yapılmaktadır. Ancak mesai saatleri dışında hafta sonları veya özel tatillerde yapılan EFT işlemleri sonrası transfer edilen para bir sonraki iş günü mesai saatlerinde eve genellikle 09.00 saatlerinde yatmaktadır.

Bankaların hisselerini almak konusunda anlattığımız bilgiler ışığında Bankalar Nasıl Para Kazanır? konusunda daha fazla bilgiye sahip olabilirsiniz.

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ