İş İlanları – Banka Sınavları

Gelecek ümidi çalınan gençler “Torpilimiz yok ki memur olalım!” diyor

Kamu Personeli Seçme Sınavı (KPSS) ile devlet memuru olmak için ter döken adayların neredeyse tamamına yakını KPSS aşamalarına ve dahi sonrasında yapılan mülakatlarda sisteme güvenmiyorlar. Bunun başlıca nedeni de torpil olmadan devlete girmenin neredeyse imkansıza yakın bir durum olduğu görüşünde birleşiyorlar. 

Türk toplumu olarak bir çok konuda olduğu gibi devletin kurumlarına yönelik olarak azımsanmayacak derece de güven sorunu yaşıyoruz.

Bu kurumların başında ise son yıllarda adının karıştığı skandallar nedeniyle ÖSYM geliyor. Yaptığı  sınavlardaki soruların çalınması yada yakın çevreye soruların servis edilmesi haberleri ÖSYM hedef haline getirmiş durumda.

KPSS sınavında şansını deneyen adaylar kadar, henüz sınava girmemiş ama girmeyi düşünen binlerce aday,  yapılan sınavların sonuçlarının adil olmadığını düşünüyor.

Özel sektörün sorunlarıyla baş edemeyen, en iyisini “devlete kapak atmak” olarak gören gençler, kariyerlerini iş kaygısının olmadığı en güvenilir yer olan devlet dairesinde geçirmek için KPSS sınavı gibi sınavlarda şanslarını deniyorlar.

Milliyet Gazetesinin konuyla ilgili adaylarla yaptığı görüşmenin haber detayında ortak görüş ise; “Torpilimiz yok ki memur olalım” görüşü ağır basıyor. 

Her ne kadar bu adayların ortak sorunun torpil olduğu bir gerçek ise de, bu duruma rağmen sınava giriyorlar ve işin daha da enteresan tarafı ise, sınav sonrası yapılmaya başlanan mülakatlara hiç güvenmiyorlar. Mülakatlarla ilgili olarak “tanıdık” biri bulmadan sonucun müspet olmayacağı hatta sırtlarını dayayacak bir “dayı” olmadan mülakatı kazanmalarının hayal olduğu görüşündeler. 

Burada önemle belirtmemiz gereken, ortaya çıkan sonuç maalesef, toplum olarak hafızamıza kazınan “torpil” ve “dayı” olgularının artık tarihe karışması gerekliliğidir.  

Devlet kurumlarının tamamında hatta Özel sektör iş kollarında iş bulabilmenin en büyük silahı, torpil.

Hayatlarını güven altında, garantili iş ile geçindirmek isteyen memur adaylarının hiç bir şekilde mevcut sisteme güven duymadıkları çok açık bir gerçek.

Bir toplumun temelinin eğitimle atıldığı, eğitimsiz gelişen bir topluluğun gelişme şansının olmadığı ve bu minvalde adım atması gereken büyüklerimizin sanırım şu dönemde öncelikli olarak yapmaları gereken ilk iş, halkın eğitim sisteminin tamamına olan güvenini sağlayabilmek.

 

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ