İş İlanları – Banka Sınavları

Evlenen gençlere 10 bin liralık çeyiz desteği!

16 Nisan’da başlayacak olan uygulamaya göre bankada hesap açtırıp üç yıl para biriktirenlere devlet 5 bin liraya kadar çeyiz yardımı yapacak. İlk evlilik için yapılacak yardımı almak için ise 27 yaşından önce evlenmek şart.
Takvim’in haberine göre evlenecek gençlere devlet desteği uygulaması için geri sayım başladı. Bu uygulama ile 3 yıl boyunca çeyiz hesabına para yatıran ve 27 yaşını doldurmadan evlenenler, 5 bin liraya varan devlet desteği alacak. İşte çeyiz hesabının şartları:
ÇEYİZ DESTEĞİNDE NELER VAR
* Hesap, bankaların yurt içi şubelerinde TL cinsinden mevduat hesabı veya katılım fonu olarak açılabilecek.
* Çeyiz hesabına katılımcının düzenli ödeme yapması gerekiyor. Düzenli aylık ödemelere ilişkin alt sınır 100 lira, üst sınır bin lira.
* Katılımcı aylık ödeme planını seçmişse 1 dönem içinde 3 defadan fazla düzenli ödemeyi aksatmaması gerekiyor.
* 1 dönem içinde çeyiz hesabından en fazla 2 defa çekim hakkı tanınacak.
* Düzenli ödeme süresi 36-47 ay olanlar hesaptaki birikim tutarının yüzde 10’u kadar katkı alacak.
* Devlet katkısı çeyiz hesabının bulunduğu banka aracılığıyla alınacak.
* Katılımcılara sadece tek çeyiz hesabı için devlet katkısı ödenecek. Birden fazla hesap açılması halinde bunlar birleştirilemeyecek, katılımcının başvurduğu ilk hesaba devlet katkısı verilecek.
YETİM KIZA 24 MAAŞ
Babasını kaybettiği için yetim maaşı alan kız çocuklarına, evlendiklerinde çeyiz parası ödeniyor. Bu para, kız çocuğunun aldığı yetim maaşının 24 ile çarpılması ile bulunuyor. Böylece evlenen kız çocuğu 2 yıllık maaşını peşin olarak alıyor. Kız çocukları boşanıp tekrar evlenirse yeniden çeyiz parası alamıyor. Çeyiz parası bir kereye mahsus ödeniyor. Bu parayı almak için evlilik cüzdanı ile birlikte SGK’ya başvurmak gerekiyor.

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ