İş İlanları – Banka Sınavları

Ergenlik ve Odaya Kapanma Davranışı

Hepimizin geçirdiği bir dönemdir ergenlik. Kendimizin yaptıklarına zaman zaman kendimizin bile inanamadığı bir garip, stresli, dertli, ergenlikte odaya kapanmamutlulukların abartılı, üzüntülerin abartılı, yani hayatımızın acayip fırtınalı zamanıdır. Gözümüz çok karadır her şeyi yapacak gücümüz vardır. Annemiz babamız büyüdüğümüzü kabullenmeli bize saygılı davranmalı, bizi rahatsız etmemeli, bizden bir şey istememelidir. Anında sinirlenir ama sonra onların sevgileri ağır basar anında da duygusala bağlarız. Ergenlik döneminde ki bir çocuğun yaptıkları illaki ebeveynlere bir garip gelir hep şu söylenir biz zamanında annemize babamıza bunları yapsaydık ……ooooo

Her zaman farklıdır sizin zamanınız öyleydi şimdi böyle işe öncelikle bunu kabullenerek başlamalıyız. Sizin zamanınızda kendinize ait bir odanız bile yoktu ama aile bir odada yaşanır orda da kardeşlerle yatılırdı. Ama şimdi öylemi herkesin kendine ait bir odası var artık gençler acıkmasalar yemek için bile o odadan dışarı çıkmak istemeyecekler.

Peki bu durumdaki çocuğumuza nasıl davranmamız gerekiyor. Acaba bu odaya kapanmalar normal mi?

İstisna durumlar dışında gençler odaların da çok mutlu ve kendilerini özgür hissediyorlar orda. Odalarına ne kimseyi almak istiyorlar nede oradan çıkmak istiyorlar. Dış dünyayla uyum sosyal çevreyle uyum konusunda ne yapacaklar kendisini odasına kapatan gençler acaba nasıl bir psikoloji içindeler?

İşte bazı pedagoglardan tavsiyeler gençlerin ergenlik döneminde kendisini bu şekilde odasına kapatması ailesinde ayrı durmak istemesi aileye tepki vermesi normal ve sağlıklı bir durum. Ergenlikte gençler daha çok arkadaşlarıyla ilgilenir ve onlarla vakit geçirmek isterler. Sağlıksız olan gencin tamamen dış dünyadan ilgisini kesmesidir. Eğer arkadaşlarından da kopmuş ve kendini tamamen odasına kapatmışsa işte o zaman yardım almaya ihtiyacı var demektir.

Editör: Ülkü Demirtaş

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ