İş İlanları – Banka Sınavları

El İşi Baskı Sofra Bezi Modelleri

Sofra bezinin tarihçesi çok eskilere dayanmaktadır. İlk yapımı tam olarak bilinemese de Evliya Çelebinin Seyahatnamesinde 17, yy ait kayıtlar bulunmaktadır, ülkemizde kumaş dokumacılığı birçok ilimizde yapılmaktadır.

  • Moda
  • 14 Aralık 2017

Sofra bezinin tarihçesi çok eskilere dayanmaktadır. İlk yapımı tam olarak bilinemese de Evliya Çelebinin Seyahatnamesinde 17, yy ait kayıtlar bulunmaktadır, ülkemizde kumaş dokumacılığı birçok ilimizde yapılmaktadır. Sofra bezleri de yörelere göre hem desenlerinde olsun hem de kullanılan malzemelerinde farklılıklar göstermektedir. Daha önceleri gerçek amacına uygun kullanılan yani yemek yerken sofranın altına serilen sofra bezleri şimdilerde dekoratif amaçla kullanılmaktadır.

Dekoratif olarak ta gerçekten çok hoş bir görüntü vermektedir. Şu an günümüzde dekoratif olarak üretilen sofra bezlerinin en meşhuru Kastamonu yöresine ait olan taş baskılı sofra bezleridir. Daha önceleri kaput bezi üzerine kök boyalarla taş baskı yapılarak şekil verilen sofra bezleri günümüzde sanayinin ilerlemesi sonucu makine ile de üretilmektedir. Kastamonu da ise hala emeğin gücü, alın teri ile ıhlamur ağacından yapılan, hayvan ve geometrik şekillerin olduğu kalıplar kullanılarak üretilmektedir. Tabi ki emek verilerek yapılan sofra bezleri daha kıymetli ve ömürlüktür. Dekoratif amaçlı bu sofra bezlerini inceleyin geçmişten gelen nostaljik sofra bezleri eminim sizin de evinizin şıklığına şıklık katacaktır. Sofra bezi modellerini galeri kısmında bula bilirsiniz.

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.