İş İlanları – Banka Sınavları

Dizi Oyuncusu Nasıl Olunur? Kimler Dizi Oyuncusu Olabilir?

Dizi Oyuncusu Nasıl Olunur? Kimler Dizi Oyuncusu Olabilir?
Kimler Dizi Oyuncusu Olabilir?
Herkes dizi oyuncusu olabilir. Çevrenizde gördüğünüz herkes ekranda da görebileceğiniz kişilerdir. Bir dizi de yer alıyor olabilmeniz için çok güzel yada çok yakışıklı olmanız gerekmiyor. Çünkü hayatta yaşayan her karakter ekranda da varlığını sürdürebilmektedir. Bunlarla beraber artık dizi sektöründe neredeyse sesli olarak çekilmeyen iş kalmadı denebilir. Bu yüzden de sizi bir başkasının seslendirmesi mümkün olmayacaktır. İşte bu sebeple fiziksel şartlarınızın dışında doğru Türkçe konuşuyor olabilmek ve anlaşılır, akıcı bir şekilde konuşuyor olmak bir dizi oyuncusu olabilmek için gerekli bir şeydir.

Dizi oyuncusu olabilmek için gerekli olan diğer bir kıstas ise yoğun iş temposuna ayak uydurabilecek performansa sahip olabilmektir. Çünkü herhangi bir dizinin çekim aşamasında çok yoğun set saatleriyle beraber gecesi gündüze karışmış programlar içerisinde kendinizi yorgun,bitkin bir haldeyken kamera karşısına geçerek çok canlı ve heyecanlı birini canlandırmak zorunda kalabilirsiniz. Eğer bu anlattığımız şartlar içerisinde kendinizi bulabiliyorsanız dizi oyunculuğuna işte bu kriterler içerisinde karar vermelisiniz.

Dizi oyuncusu olmak istiyorum, iyi bir dizi de nasıl yer alabilirim?
En basit haliyle bunun için tabiki iyi bir oyuncu olmak gerekir. Yada çok iyi bir projede, iyi oyuncularla yürüyen bir işte yer almanız gerekmektedir. İyi bir proje önünüze geldiğinde onun iyi olup olmadığını o dizide oynayan diğer oyunculardan, diziyi çeken yönetmenden yazan senaristten, hangi yapımcının yaptığına kadar bir çok soru sorarak aldığınız cevaplar size o projenin iyi olup olmadığına dair bilgi verecektir. Ama bu mesleğe yeni başlamış biriyseniz ve bir dizi içerisinde yer almak istiyorsanız öncelik olarak oyunculuk anlamında iyi bir eğitim almanız gerekecektir. Şayet oyunculuk eğitimi almadan bir dizide rol alma şansı önünüze gelmişse bir oyuncu koçuyla çalışmanız sizin için çok daha iyi bir seçim olacaktır.

Dizilerde oynamak için nasıl bir eğitim gerekir?
Herhangi bir standart oyunculuk eğitimi aldıysanız bu bir dizinin kadrosunda yer almanız için yeterlidir. Bunun dışında hiç bir oyunculuk eğitimi almadığınız halde bir dizide rol alacaksanız size yardımcı olacak  yani oynayacağınız karaktere hazırlanmanız için demin yukarıda da bahsettiğimiz üzere iyi bir oyuncu koçu bulmanız gerekmektedir. Oyuncu koçuyla beraber sadece rol alacağınız dizide canlandıracağınız karaktere ait bir eğitim alırsınız. Bunun size katkısı hiç eğitim almamış birine göre mevcut rolünüz de daha başarılı olacaksınız demektir. Oyuncu koçları hiç eğitim almamış kişiler dışında deneyimli oyunculara canlandıracakları karakter üzerinde eğitim verebilmektedirler. Profesyonel oyuncuların da bir çok projede can verecekleri rol için oyuncu koçlarıyla çalıştıklarını unutmamanız gerekir.

Dizi oyuncusu nasıl olunur?
Diziler daha çekilmeye başlamadan önce yani yapım aşamasındayken bundan haberdar olmanız gerekmektedir. Bunun için de bir ajansa kayıtlı olmanız gerekmektedir. Eğer bir ajansınız varsa yapımcılardan gelen dizi karakter analizlerini yaparken size uygun rol geldiğinde deneme çekimleri için sizi yapım şirketine gönderecektir. Bu süreç sonunda dizinin yapımcısı yada yönetmeni veya cast direktörü size o rol için uygun bulursa oyunculuk için büyük bir adım atmışsınız demektir. Kısaca dizi oyuncusu olabilmeniz için mutlaka bir ajansa kayıtlı olmanız gerekmektedir.

Dizilerde oynamak için mutlaka bir oyunculuk ajansına kayıtlı olmak mı gerekir?
Eğer çok şanslı biriyseniz bir gün sokakta, yolda, vapurda herhangi bir yerde keşfedilebilirsiniz. Bunun dışında şanslı değilseniz dizi oyuncusu olabilmeniz için bir ajansa kayıtlı olmanız gerekmektedir. Ajanslar bu anlamda 3’e ayrılır. 1) Dizilere figürasyon yani yardımcı oyuncu  sağlayan ajanslar 2) Normal standartlarda oyuncu veren ajanslar 3) Menajerlik şirketleri olarak sıralanabilir. Sizde kendi kariyer planınıza göre bu ajanslardan herhangi birine başvurabilirsiniz. Belli bir süre sonunda yeterli kariyer yaptıktan sonra Menajerlerle çalışmaya başlayacaksınızdır. Bu anlamda gerçekten kendinizi ispat etmişseniz Menajerler zaten gelip sizi bulacaklardır.

Herhangi bir ajansa kayıt yaptırmadan önce o ajansı iyice irdeleyip, incelemeniz gerekmektedir. Sizden para talep eden ajanslardan uzak durmanızda fayda vardır. Çünkü günümüz de dizi oyunculuğu popülr bir meslek olduğu için bazı kötü amaçlı kişiler ajans adı altında bazı kişilerin hayalleriyle oynayabilmektedirler.

Dizi oyunculuğunun şartları zor mu?
Dizi oyunculuğunun diğer bir çok meslek grubuna göre elbette ki daha zor. Herhangi bir mesai saatiniz yok ve tüm gün içerisinde çalışıyor olmanız gerektiği zamanlar olabilmektedir. Sabah saat 07:30’da gittiğiniz setten diğer günün ilk ışıklarıyla beraber saat 05:00’de setten ayrılmanız gerekebilmektedir. Buna ek olarak her zaman sıcak ortamlarda çalışamayabiliyorsunuz, karda, yağmurda veya çamurun içerisinde çalışıyor olabileceksiniz.

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ