İş İlanları – Banka Sınavları

Dışişleri Bakanlığı İhtisas Memurluğu Personel Alımı

Dışişleri Bakanlığı 15/10/2015 tarihli yayınladığı ilanla İhtisas Memurluğu için Personel Alımı yapılacağını duyurdu.

Alım yapılacak pozisyonlar ise Konsolosluk ve İhtisas Memurları olarak belirtilen ilanda, İhtisas Memurlarının görev tanımı için, dış ilişkilerin yürütülmesi kapsamında görev, yetki ve sorumluluk üstlenen ve yurtdışında temsil görevi icra eden diplomatik kariyer memurları açıklaması getirilmiştir. Konsolosluk ve İhtisas Memurluğu sınavı üç farklı kategoride yapılacak olup, atama yapılabilecek azami kadro sayısı 45’dir. Giriş sınavlarını kazananların atamaları, varsa müktesep maaş dereceleri de göz önünde bulundurularak, genel idare hizmetleri sınıfından 7 ilâ 9 uncu derece kadrolara yapılabilecektir.

Giriş sınavı yazılı ve sözlü aşamalarından oluşmaktadır. Sınavın yazılı aşaması 21-22 Kasım 2015 tarihlerinde Ankara’da yapılacaktır. Giriş sınavına ilişkin düzenlemeler, Dışişleri Bakanlığı Sınav Yönetmeliğinde yer almaktadır.

GİRİŞ SINAVI BAŞVURU AŞAMASI:

 1. Giriş sınavı başvuruları 26 Ekim 2015 Pazartesi günü başlayacak ve 6 Kasım 2015 Cuma günü saat 18:00’de sona erecektir. Başvurular, Bakanlığın https://sinav.mfa.gov.tr adresli internet sitesi üzerinden elektronik ortamda ve adaylarca temin edilecek olan e-devlet şifresi ile yapılacaktır. Başvuru için gerekli olan bilgiler ve elektronik ortamda iletilecek belge örnekleri şunlardır:
  a) T.C. kimlik numarası,
  b) KPSS sonuç puanının beyanı,
  c) Diploma veya mezuniyet belgesi (Yabancı üniversitelerden alınmış olması halinde, YÖK onaylı denklik belgesinin de iletilmesi gerekmektedir),
  d) Mevcut görünümü yansıtan vesikalık fotoğraf,
  e) Varsa lisansüstü eğitim diploması (Yabancı üniversitelerden alınmış olması halinde, YÖK onaylı denklik belgesinin de iletilmesi gerekmektedir).
 2. Sınava girilecek yabancı dil haricinde, diğer bir dil veya dillerden 2013, 2014 veya 2015 yıllarında alınmış en az “B” düzeyinde YDS puanı olanların, sınavda ilave puan almaya hak kazanabilmeleri için, YDS sonuç belgelerini de diğer başvuru evrakıyla birlikte iletmeleri gerekmektedir.
 3. Sınava girilecek yabancı dil haricinde, diğer bir dil veya dillerden ek puan alınabilmesi için, YDS puanı yerine, eşdeğerliği YÖK tarafından saptanmış uluslararası dil sınavlarından 2013, 2014 veya 2015 yıllarında alınan puanların YDS’deki karşılıkları da değerlendirmeye alınacaktır.

İlan Metninin Tamamına Ulaşmak İçin AŞAĞIDAKİ görseli açınız.

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ