guncelsayfam.com

aday meslek memurlugu nedir

Dışişleri Bakanlığı, mesleki yaşantılarının üçte ikisine yakınını yurt dışında ve diplomatik pasaport sahibi olarak geçiren “meslek memuru” ile “konsolosluk ve ihtisas memuru” istihdam etmektedir.

Bakanlık, personel istihdam politikası çerçevesinde “meslek memuru” ile “konsolosluk ve ihtisas memuru” olarak yetiştirmek amacıyla da, giriş sınavları açarak “aday meslek memuru” ile “aday konsolosluk ve ihtisas memuru” almaktadır.

Bu rehber memurunyeri.com tarafından KPSS A grubu kadrolara hazırlanan memur adaylarına yol göstermek amaçlı olarak hazırlanmıştır.

MESLEK MEMURLARI

Görevleri: Türk dış politikasının oluşturulması ve icrasında görev, yetki ve sorumluluk üstlenen ve temsil görevi icra eden memurlardır. Meslek memurları, yabancı devletlerle ve uluslararası kuruluşlarla yürütülen ikili ve çok taraflı ilişkilerin siyasi, ekonomik ve kültürel boyutları ile uluslararası hukuk konuları ağırlıklı olmak üzere, uluslararası ilişkiler alanındaki gelişmeleri takip ve analiz eder, dış politikanın oluşturulmasına yönelik gerekli girdileri sağlar, stratejileri ve hareket tarzlarını oluşturarak Hükümet tarafından tespit olunan dış politika çerçevesinde uygular.

Meslek memurları, yurtdışı teşkilatına sürekli görevle atandıklarında, konsolosluk işlemlerinde imzaya yetkilidir.

Atanabilecekleri unvanlar: Merkez ve yurtdışı teşkilatında atanabilecekleri çeşitli unvanlar bulunmakla birlikte, kariyer olarak Başkatip/Konsolos-Birinci Sınıf Başkonsolos-Elçi-Büyükelçi-Daimi Temsilci gibi unvanlara atanabilmektedirler.

Yurtdışına sürekli görevle ilk kez atanmaları: Yurtdışına sürekli görevle ilk kez atanan meslek memurlarının görev süreleri kural olarak beş yıldır. Yurtdışına sürekli görevle ilk kez atanan meslek memurlarının beş yıllık görev sürelerinin iki yılını mahrumiyet bölgesinde geçirmeleri gerekir.

Ücretleri: Yurtdışında görev yapmaları halinde ücret, mali ve sosyal hakları farklı belirlenecek olmakla birlikte, yurtiçinde alacakları ücretler aşağıda gösterilmiştir. (2015 yılı ikinci altı ayı itibariyle güncel)

Aday Meslek Memurlarının aylık ücretleri, ücret göstergesi ve tazminat göstergesi rakamları esas alınarak belirlenmektedir.

9 uncu derecenin 1 inci kademesinde olup hizmeti bulunmayan, bekar (ya da eşi çalışan) ve çocuksuz bir “Aday Meslek Memuru”, 2015 yılı ikinci altı ayı içerisinde göreve başladığında aylık 3.509 TL net ücret alabilecektir.

Meslek memurlarına, aday memuriyete atanmalarıyla birlikte KPDS (A) seviyesinde (99 TL Net) yabancı dil tazminatı ödenecektir.

Yabancı Dil Tazminatıyla birlikte aylık net ücretleri 3.608 TL olacaktır.

Bilgi: Klavye yön tuşlarını kullanarak galeri resimleri arasında geçiş yapabilirsiniz.
BU RESMİ SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ