İş İlanları – Banka Sınavları

Devletin verdiği çeyiz desteğinde artış

Devlet, evlenenlere artık maddi destek sağlayacak. Evlilik tarihinden önce en az 3 yıl çeyiz hesabına düzenli para yatıran ve 27 yaşını doldurmadan ilk evliliğini yapanlar, devletten para alacak.
16 Aralık’ta yayımlanan çeyiz hesabı uygulamasına ilişkin yönetmelik, 16 Nisan’da yürürlüğe girdi. Düzenlemede, çeyiz hesabına ilişkin tutarların her yıl yeniden değerleme oranı kadar artacağı ifadesi yer aldı. Bu nedenle çeyiz hesabı uygulaması da tutarlar değişerek başladı.
2016 yılı için belirlenen yüzde 5.58 yeniden değerleme oranının uygulanmasıyla, hesaba yatırılacak paralarda alt ve üst sınır ile devletin vereceği katkı yükseldi. Devletin vereceği çeyiz desteğinde üst sınır 5 bin liradan 5 bin 279 liraya çıktı.

Yani çeyiz hesabında para biriktirenler 5 bin 279 liraya varan devlet katkısı alabilecek. Bu tutar, yıldan yıla hep artacak. İşte çeyiz hesabı ile ilgili detaylar:

TUTARLAR DEĞİŞTİ

* Bankada açılan çeyiz hesabına katılımcının düzenli ödeme yapması gerekiyor. Bu yıl boyunca hesaba aylık 105,58-1.055,8 lira arasında ödemeler yapılabilecek.
* Katılımcı, hesabın açılış tarihinde bir defaya mahsus 15 bin 837 lirayı aşmayacak bir tutar yatırabilecek. Bu tutar yönetmelikte 15 bin lira olarak yer alıyordu.
* Devlet katkısının hesaplanmasında evlilik tarihindeki birikim esas alınacak. Yönetmelikte belirlenen devlet katkısında üst sınır tutarları, 2016 için belirlenen yeniden değerleme oranı kadar artırıldı. Düzenli ödeme süresi 36-47 ay olanlar hesaptaki birikim tutarının yüzde 10’u (ödenecek tutar 4 bin 223 lirayı geçmeyecek); 48-59 ay arası olanlar yüzde 15’i (ödenecek tutar 4 bin 751 lirayı geçemeyecek); 60 ay ve üzeri olanlar yüzde 20’si (ödenecek tutar 5 bin 279 lirayı geçemeyecek) kadar devlet katkısı alacak. Üst sınır her yıl yeniden değerleme oranı kadar artırılacak.

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ