İş İlanları – Banka Sınavları

Çalışanlar Haziranda Üzülecek

Çalışanlar Haziranda Üzülecek

Hükümetin her yıl uyguladığı düzenleme yüzünden özellikle memur, işçi maaşlarıyla beraber tüm asgari ücretlilerin maaşlarında hissedilebilir oranda azalma gerçekleşecek.

Hükümetin gelir vergisi dilimlerinde her yıl haziran aylarında yaptığı otomatik artış, milyonlarca asgari ücretli ve memurun maaşında büyük düşüşlere neden olacak. Bu aydan itibaren yüzde 15’lik gelir vergisi diliminden yüzde 20’lik dilime girilecek olması nedeniyle doktor, hemşire, polis, öğretmen, sözleşmeli çalışanların maaşlarında 3 ila 104 lira arasında değişen miktarlarda kayıp olacak. Memurlara toplu sözleşme gereği olarak verilen  %3’lük artış bu uygulama nedeniyle çalışanların cebine olumsuz yansıyacak ve üstelik %-2 gibi de bir gelir kayıpları meydana gelecek.

“KAŞIKLA VERDİĞİNİ KEPÇEYLE GERİ ALACAK”

Memur kulislerinde konuşulanlara göre ise; bu aydan itibaren milyonlarca memurun yüzde 15’lik gelir vergisi diliminden yüzde 20’lik dilime girecek olması nedeniyle mağduriyet yaşayacağını söyleniyor. Yüzde 15 oranında gelir vergisi kesilen brüt kazanç dilimi üst sınırının 2009 yılında 8.7 bin lira iken 2014’te 11 bin lira, 2015 yılında ise sadece 12 bin liraya çıktığı biliniyor. Üst sınırın 12 bin lira olarak belirlenmesi nedeniyle bütün ücretlilerin 5 puan daha fazla vergi ödemek zorunda kalacakları konuşulan konuların başında geliyor.

Yılın ikinci yarısı itibarı ile maaşlarında yüzde 3 oranında artış görecek olan memurların büyük çoğunluğunun, ayın 15’inde alacakları maaşlarında kötü bir sürprizle karşılaşacakları ise artık su götürmez bir gerçek olarak çalışanları bekliyor. Örnek verilecek olursa; Doktor, öğretmen, hemşire, KİT çalışanı, sözleşmeli personel gibi birçok kamu görevlisinin ödediği gelir vergisi oranı çoktan yüzde 20’ye yükseldi. Bu nedenle hükümet memur maaşlarına yüzde 3 zammı daha yansıtmadan vergiler yoluyla yüzde 5 kesinti yaparak, kaşıkla verdiğini kepçeyle geri alacak. Maaşlardaki kaybın 3 lira ile 104 lira arasında değişeceği bekleniyor.

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ
Advertisment ad adsense adlogger