İş İlanları – Banka Sınavları

Banka Veri Giriş Personeli Elemanı Ne İş Yapar?

Banka veri giriş personeli genellikle bankaların ve şirketlerin bilgi işlem departmanlarında teknik çalışmalardan ziyade taslak halinde bulunan verilerin tasniflenmiş bir şekilde bilgisayar ortamına aktarım işini yapan personellere denilmektedir.

Banka Veri Giriş Personeli Elemanı Ne İş Yapar?

Banka veri giriş personeli genellikle bankaların ve şirketlerin bilgi işlem departmanlarında teknik çalışmalardan ziyade taslak halinde bulunan verilerin tasniflenmiş bir şekilde bilgisayar ortamına aktarım işini yapan personellere denilmektedir. Banka veri giriş personeli öncelikle Microsoft Office Programları olan Word, Excel gibi veri işlenen programları iyi bir şekilde bilmesi gereklidir. Çünkü banka veri giriş personeli olmak için başvurduğunuz tüm iş yerlerinde öncelikle olarak Office programlarına olan hâkimiyetiniz sorulacaktır.

Eskiden özellikle devlet dairelerinde daktilograf kadrosunda görev verilen personelin günümüz şartlarında değişim görmüş haline de veri giriş personeli kadroları denmektedir. Bu tanımlamanın en iyi örneği artık iş yerlerinde her işi yapan memur tipine veri giriş personeli denildiğine de şahit olmaktayız.

Teknolojik değişimlerin tüm sektörleri etkilediği gerçeği karşımızda dururken veri giriş işlemleri de bu durumun bir parçası durumundadır. Çünkü Dubai’de bulunan bir şirketin veri giriş işlerini online olarak İnternet üzerinden yapabilir, bu işin süresi itibariyle maaşlı çalışabilme şansına da sahip olabilirsiniz. Bir nevi part time veya ful time olarak home Office denilen evden çalışma sisteminin en gözde mesleklerinden birisi de kuşkusuz veri giriş personeli elemanları olarak gösterilebilir. Bu durumu biraz daha açmak istersek; 300 sayfalık bir veri taslağını bilgisayar ortamına yüklemek için, sayfa başı 1 TL gibi bir ücretle anlaştığınızı varsayarsak, 300 sayfa için 300 TL bir ücreti rahatlıkla kazanabilirsiniz. Sayfa sayısının 1500 gibi bir rakam olduğunu ön görürsek aylık 1300 TL olan asgari ücretten fazla gelir elde edilen bir iş olarak karşınıza veri giriş personeli işleri çıkabilmektedir. Üstelik bunu evinizden, oturduğunuz mekândan yaptığınızı düşünürseniz Veri Giriş Personeli işlerinin en büyük artılarından biri olarak değerlendirebiliriz.

Peki, Banka Veri Giriş Personeli Elemanı Ne İş Yapar? Kredi, ticari veya bireysel işlemler departmanlarında bulunan evrakların istenilen şekilde düzenlenmesi sonrasında eldeki evrakları verilen sıra numaralarının işlenmesi ve en sonunda da bunları bilgisayar ortamına aktarılması işlemlerini sırasıyla yapmaktadırlar. Vasıflı bir iş gibi gözükmemekle beraber, kariyer yönünden bakılırsa gösterilecek performansa dayalı olarak dikey diğer birimlere geçiş için bir şans olarak değerlendirilmesi mümkündür.

Banka Veri Giriş Personeli Ne İş Yaparlar?

A) Makinenin günlük bakım ve temizliğini yapmak,
B) Malzeme ihtiyacını belirlemek,
C) Makineyi çalışır duruma getirmek
D) Yazıcıların sarf malzemelerini değiştirmek
E) Disketleri formatlamak
F) Veri girişi yapmak,
G) Verinin doğru girildiğini kontrol etmek,
H) Hatalı girişleri düzeltmek
I) Veriyi manyetik ortama kaydetmek,
J) Kayıtların yedeğini almak
K) Biten işlemi sisteme aktarmak
L) Biten işlemin dökümünü yapmak
M) Programdan kaynaklanan hataları ilgiliye bildirmek, vb. görev ve işlemleri yerine getirir.

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.