İş İlanları – Banka Sınavları

Banka Gişe Yetkilisi – Banko Görevlisi Ne İş Yapar?

Banka Gişe Yetkilisi – Banko Görevlisi Ne İş Yapar?

Genellikle Önlisans ve Lisans mezunu adayların tercih ettiği ve Bankaların da bu bölüm mezunlarından işe aldıkları Banka Gişe Yetkilisi – Banko Görevlisi Ne İş Yapar? kısaca özetleyecek olursak; Cari ve Katılma Hesabı müşterilerinin işlemlerini (para yatırma, para çekme, havale, EFT, vb.) gerçekleştirmekle beraber çek ve senet tahsilatlarını yapmak ve fatura tahsilat işlemleriyle beraber döviz alım ve satım işlemlerini gerçekleştirmek gibi birçok operasyonel banka işlemlerini yerine getiren iş pozisyonudur.

Banka Gişe Yetkilisi – Banko Görevlisi Ne İş Yapar? Bankanın genel çalışma prensipleri doğrultusunda, araç, gereç ve ekipmanları verimli ve etkin bir şekilde kullanarak, müşteri memnuniyetini ön planda tutarken; iş ve işçi güvenliği ve sosyal çevre şartlarına tam adapte olmuş ve mesleğin verimlilik ve kalite gereklerine uygun olarak:

a) Mesai saati başlamadan gişe işlemleri hazırlıklarını yaparak,
b) Şube mevduat ve kredi hesaplarına nakit veya çekle para yatırma/çekme işlemlerini yapmak,
c) Müşteri hesap açılış talebini yerine getirmek,
d) Satış ekipleri tarafından gerçekleştirilen işlemlerin nakit tahsilatlarını gerçekleştirmek,
e) Müşterilere ödeme yapılması gereken işlemlerde kimlik tespiti yapmak ve müşteri imzasını doğrulamak, yetkisini aşan durumları ilgili yöneticiye iletmek,
f) Para yatırma-çekme, gelen havale/eft işlemlerini yapmak,
g) Döviz tevdiat hesaplarının efektif açılış, işleyiş ve kapanış işlemlerini ve bu hesaplardan ödeme işlemlerini yapmak,
h) Çek/senet bedellerinin tahsilat/ödeme işlemlerini yapmak,
i) Bireysel sigorta prim ödeme /iade/hasar ödemelerini yapmak,
j) Otomatik/düzenli ödeme talimatı almak, fatura/kredi kartı tahsilatı yapmak, tahvil ana para ve faiz kuponu ödeme işlemlerini gerçekleştirmek,
k) Gün sonu işlemlerini gerçekleştirmek; kendi kasası için gün sonu raporlarını almak ve kasa mutabakatlarını yapmak,
l) Gün içinde geçekleştirilen havale, çek, fatura tahsilatı, para yatırma, para çekme gibi işlemlere ait dokümanları düzenli olarak dosyalamak,
m) Resmi kurumlar tarafından talep edilen ve banka prosedürlerinin gerektirdiği ek dokümanları müşteriden kontrol ederek teslim almak, eksik belgeleri müşteriye bildirmek, vb. görev ve işlemleri yerine getirir.

Banka Gişe Yetkilisi – Banko Görevlisi Ne Kadar Maaş Alır?
Bu konuda İnternette çok farklı bilgiler bulunmaktadır. Farklı bilgilerin nedeni ise işe yeni başlayan personelle bir yıllık çalışan personel arasında mutlak maaş farkı olurken daha fazla yıl çalışanlar için de yine pozitif yönde artışlar olduğu için ücret düzeylerinde farklılıklar vardır.
Yeni Başlayan Banka Gişe Yetkilileri Haziran 2015 itibariyle tazminatsız olarak ortalama 1250,00 TL ile 1350,00 TL arasında bir ücret almaktadırlar. Bu ücretin üzerine Gişe Tazminatı da eklenirse +200,00 TL daha eklenerek toplam maaş tutarı : 1550,00 TL olarak söyleyebiliriz.

1 senelik Banka Gişe Yetkilisi Memurlar İçinse; Net maaş 1350,00 TL + 455,00 TL İkramiye (Bu ikramiye 1 defaya mahsus yılda en az 4 maaşa denk gelen temettünün aylara dağılış şeklidir) + 1 sene öncesinden kalan kar payı ödemesi o da en az 2-2,5 maaş tutarında, bunu da ay bazında bölersek ortalama 260,00 TL  ediyor + Günlük 13,75 TL Yemek Çeki (22 iş günü üzerinden hesaplanır.) Bu ücretler ortalama bir Banka Memurunun da maaşıdır. Gişe Yetkilileri,Banko Görevlileri bu tutarlara ilaveten Kasa Tazminatı da ekleniyor. Kasa Tazminatı ise yaklaşık olarak 250,00 TL tutarında bir ücrete tekabül etmektedir.

Özetle;
Banka Memuru başlangıç olarak ortalama: 2065,00 TL – 2075,00 TL ‘ye denk gelmektedir. (Yemek Çekleri dahil) Yemek Çeklerini çıkarırsak yani kullanılmadığını farz edersek 2365,00 TL – 2375,00 TL ‘ye çıkmaktadır.
Gişe Yetkilisi – Banko Görevlisi Memurlar içinse Kasa Tazminatı olarak 250,00 TL daha bu ücretin üzerine eklemeniz gerekmektedir.

Ayrıca;
Yabancı Dil Tazminatı ile
TOEFL 1.seviye 1180,00 TL – 1200,000 TL .
TOEFL 2.seviye bile 800,00 TL – 850,00 TL.

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ