İş İlanları – Banka Sınavları

Ambulans Şoförü Alımında Sağlıkçılara Oyun

Şartnameye rağmen sağlık çalışanı yerine ambulanslara sağlık çalışanı olmayanlar şoför olarak alınıyor.

Çalışma Bakanı Faruk Çelik’in çağdaş kölelik olarak tarifini yaptığı ve çoğunluğun Bakan Çelik’in yaptığı bu tarife katıldığı taşeron sistemine tepkiler her geçen gün büyüyor.

Bu sistemde çalışanın emeğinin sömürüldüğünü, hakkının, hukukunun yok sayıldığını ve kesinlikle kamuda olmaması gerektiğini aşikar artık. Bu sistem çalışanın iş güvencesini ortadan kaldırırken aynı zaman kamuda yandaş bir istihdam sistemine de dönüşmüştür.

Tüm bu çarpıklığın gölgesinde 112 ambulanslar taşeron şoför istihdamı ile ilgili illerde ihaleler yapılmıştır.

Ne yazık ki bazı illerde Ambulans şoförü olmak için başvuru yapan sağlık çalışanları yerine sağlık çalışanı olmayan kişilerin istihdam edildiğine dair  şikayetler gelmektedir.

Bu yapılan hukuksuzluktur. Çünkü ambulans sürücülük hizmeti alımı teknik şartnamesinin 7.5. maddesinde “Yüklenicinin istihdam edeceği sürücülerin tamamı öncelikle Acil Tıp Teknisyenlerinden (ATT), Paramediklerden(AABT), diğer sağlık personellerinden (Hemşire, Sağlık Memuru, Toplum Sağlığı Teknisyeni vb. gibi sağlık eğitimi almış kişilerden) oluşacaktır.” açıkça nasıl istihdam yapılacağını belirtmektedir.

Şartnameye göre sağlık personeli olarak başvuru yapanların sayısı ihtiyaçtan az ise Bakanlık onayıyla sağlık personeli dışında sürücü çalıştırılabilecektir.

[success]Teknik şartnamede çok açık bir şekilde belirtilmesine rağmen bazı illerde sağlık personeli müracaatları dikkate alınmadan sağlık personeli olmayan kişiler işe alınmıştır.[/success]

Mevzuata aykırı olan bu haksızlık ve hukuksuzluğun sonlandırılması için Sağlık Bakanlığı Acil Sağlık Hizmetleri Genel Müdürlüğünü göreve davet ediyor ve bu türlü alımların yapıldığı il ihalelerini yeniden değerlendirmeye çağırıyoruz.

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ