İş İlanları – Banka Sınavları

678 sayılı KHK ile Özel Kuvvetler Komutanlığı subay, astsubay alımı düzenlemesi

22 Kasım 2016 tarihli resmi gazete ile 678 sayılı olağanüstü Hal (OHAL) kapsamında bazı düzenlemeler yapılması hakkında kanun hükmünde kararname (KHK) ile birçok değişiklik yapılmıştı. Kanun hükmünde kararnamenin ikinci bölümünde yer alan Milli Savunma ile ilgili düzenlemelerin yer aldığı önemli hususları Guncelsayfam.com olarak sizler için inceledik.

Bilindiği üzere Emniyet Genel Müdürlüğüne ve Türk Silahlı Kuvvetleri’ne personel alımlarında yaş kriterleri adayları oldukça zor duruma sokmaktaydı. EGM özel harekat polisi alımında başvuru tamamlandı fakat adayların ısrarına rağmen değiştirilmemişti. Şimdi yapılan bu değişiklik ile Türk Silahlı Kuvvetlerinde devam eden yaş sorunu ile ilgili olarak artık düzenleme yapma yetkisi Genel Kurmayın da görüşü alınarak sivil bir otorite, Milli Savunma Bakanlığı tarafından karara bağlanacak. Umarız yapılacak değişiklik ile MSB gerekli düzenlemeyi yapar.

Ayrıca özel kuvvetler komutanlığına ön lisans ve lisans mezunları arasından subay ve astsubay alımları yapılıyor. Bu kapsamda özel kuvvetler komutanlığına dışarıdan alınacak personellerle ilgili olarak da düzenleme yer aldı. Eğitimlerde başarılı olamayanlar sağlık durumları haricinde Türk Silahlı Kuvvetlerinde ilişikleri kesilecek.

Sağlık durumundan iki yıl üst üste başarılı olamayanlar başka bir birimde görevlendirilebilecek.Dışardan alınacak subay ve astsubaylar iki yıllık deneme sürecine tabi tutulacaklar. Başarılı olamayanların ilişikleri kesilecek. Maaşları haricinde yapılan masraflar geri alınacak. Yapılan düzenleme 668 sayılı KHK’da Millî Savunma ile İlgili Düzenlemeler bölümünde 13, 14 ve 15’nci maddelerde verilmiştir.

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ