İş İlanları – Banka Sınavları

4 BİN TL Maaşla Çalışacak Çoban Aranıyor Ama Bulunamıyor

Ülkemizde her ne kadar küçümsense de aldıkları rakamlar dudak uçuklatıyor. Çobanlıktan bahsediyoruz. Ülkemizin özellikle de doğu illerinde sürü sahipleri sürülerine sahip çıkacak onları otlatacak çoban bulamıyor. Son haber ise Muş ilimizden geldi.Çobanlara verdikleri ücretler geçen senelerde 2 bin lirayken bu sene rakamların 4 BİN TL olması bile çobanları bu alanda çalışmaya sıcak baktırmıyor. Sebebi ise sosyal güvencenin olmaması. Muşta çobanlık yapacaklara 4 BİN TL ücretin yanı sıra 50 kilo peynir, 60 kilo yün, bir kuzu, telefon kontörü, giyecek ve ayakkabı gibi ihtiyaçların da karşılandığını fakat halen bu alanda çalışacak personel bulamadıklarından yakınan sürü sahipleri oldukça sıkıntılı günler geçiriyor.

4 BİN TL’YE ÇOBAN BULUNAMIYOR

5 Ay sürecek olan bu çobanlık için sürülerin oldukça fazla olduğunu fakat çalışan erkek çoban bulamadıklarını,çocuk ve kadınların çobanlık işi yaptığını belirten sürü sahipleri bu sorunun bir an önce çözülmesinden yana. Eğer bu alanda çalışmak istiyorsanız Muş’ta ya da diğer illerde yaşıyorsanız sürü sahipleri ile iletişime geçmeli ve yüksek ücretle çobanlık işi yapmaya başlayabilirsiniz. Verilen rakamların yüksek olması yani 3-4 Bin arasında olması sizi şaşırtmasın. Bu rakamlar aylık olarak veriliyor. Yani 5 ay boyunca 4 BİN TL’den çobanlık yapsanız 20 BİN TL parakazanırsınız. Bu da oldukça yüksek bir rakam.

ÇOBANLARIN İSTEKLERİ

Çobanların da bir takım istekleri olduğunu hatırlatalım. Bunların başında Sağlık Güvencesi gelmektedir. Sağlık sigortası olmayan bir işte çobanların çalışması çok zor. Batı illerinde sürü sahipleri Çobanlara sigorta yaptığından dolayı büyük bir göç verildiğinin de altını çizelim. Çoban bulunmadığı zamanlarda gündüzleri bayanlar geceleri yani akşamları ise erkeklerin çobanlığa gittiğini belirtelim.

KİMSE ÇOBAN OLMAK İSTEMİYOR

Rakamların yüksek olmasına karşın herhangi bir sağlık güvencesinin olmaması çobanları bu işten soğuttu. Doğu illerinden batı illerine göç yapan çobanlar buldukları işleri batı illerinde kaçırmıyor ve özellikle de sigortalı işler oldukça cazip geliyor.

Eğer Çoban Olmak İstiyorum diyorsanız ve herhangi bir vasfınız yoksa eğitim durumunuz düşükse yüksek ücretlere doğu illerinde çobanlık yapabilir 5 ayda 1 yıllık kazanacağınız parayı kazanabilirsiniz. Elbette tercih size kalmış fakat doğu da sürü sahipleri ve hayvancılıkla uğraşanlar acil çoban arıyor.

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ETİKETLER:
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ