İş İlanları – Banka Sınavları

13.000 Lira Maaşla 18 Bin Kişi Aranıyor

Türkiye’de yeni trend haline gelen konuyla ilgili Aspir Eskişehir Tehlikeli Madde Güvenlik Danışmanlığı ve SRC5 Eğitim Merkezi Sorumlusu Hüda Doğan bilgi verdi.

Tehlikeli madde üreten, taşıyan, depolayan firmaların bir danışman bulundurması zorunluluğu içeren tebliğ, 30 Haziran’da yürürlüğe girdi. İlgili tebliğe göre; tehlikeli madde paketleyen, dolduran, ambalajlayan firmalarda Tehlikeli Madde Güvenliği Danışmanlığı (TMGD) bulundurma zorunluluğu olacak, şimdiden birçok firma çalıştıracak TMGD aramaya başladı.

Aspir Eskişehir Tehlikeli Madde Güvenlik Danışmanlığı ve SRC5 Eğitim Merkezi Sorumlusu Hüda Doğan

YÜKSEK MAAŞ

Tehlikeli Madde Güvenliği Danışmanlığı adı yeni ama mesleğe girenleri yüksek bir maaş bekliyor. Türkiye’de sadece 500 sertifikalı danışman olduğu belirtiliyor, bu anlamda eleman açığı büyük. Danışmanlar, firma başına 2-2 bin 500 lira ücret alabiliyor. Bir firmaya bağlı ya da bağımsız çalışabiliyorlar, en fazla 5 firma ile çalışabiliyorlar. Uygulama akaryakıt istasyonları bölge bayileri için 30 Haziran 2015’ten itibaren yürürlüğe girdi. Türkiye’de 15 bin akaryakıt istasyonu olduğu düşünülürse binlerce üniversite mezunu genç danışman olarak binlerce lira kazanabilecek.

70 PUAN ALMAK YETERLİ

Aspir Eskişehir Tehlikeli Madde Güvenlik Danışmanlığı ve SRC5 Eğitim Merkezi Sorumlusu Hüda Doğan, TMGD olabilmek için nasıl bir yol izlenmesi gerektiğini anlattı. Doğan, şunları kaydetti: ”Danışman olmak için, 4 yıllık üniversite mezunlarının bölüm ayrımı olmaksızın kursa katılıp Ulaştırma Bakanlığı’nın açtığı sınavdan 70 ve üzeri puan almak gerekiyor. Tehlikeli Madde Güvenlik Danışmanlığı, sınavı Türkiye’de ilk kitap açık girilen sınavdır.”

16-18 BİN AÇIK VAR

Tehlikeli Mal ve Kombine Taşımacılık Düzenleme Genel Müdürlüğü’nden yapılan açıklamada; “TMGD istihdam edilmesi konusunda Tehlikeli Malların Karayolu İle Uluslararası Taşımacılığına İlişkin Avrupa Anlaşması’na (ADR) taraf olan AB üyesi ülkelerdeki mevcut duruma bakıldığında, örneğin Almanya’daki durum incelendiğinde; Almanya’da toplamda yaklaşık dört yüz milyon ton tehlikeli madde hareketinin olduğu ve bu sürecin yaklaşık 16.500 TMGD ile yürütüldüğü tespit edilmiştir. Ülkemizde de yıllık yaklaşık olarak otuzbeşmilyon ton tehlikeli madde hareketinin olması ve bir TMGD’nin 5 işletmeye hizmet vereceği dikkate alındığında, 01/01/2018 tarihi itibarıyla, yaklaşık 16.000 ila 18.000 arasında TMGD’nin ülkemiz için yeterli olabileceği düşünülmektedir” ifadelerine yer verildi.

EĞİTİM SÜRECİ

Aspir Tehlikeli Madde Güvenlik Danışmanlığı ve SRC5 Eğitim Merkezi hakkında da bilgi veren Hüda Doğan, ”Bursa ve Eskişehir merkezliyiz, eğitimlerimiz 49 saatten oluşuyor ve bir hafta sürüyor. Eğitimlerimizde; katılanlara Yangın Eğitim Sertifikası, öğle yemeği, sabah kahvaltısı ve eğitim merkezimize gidiş ve gelişlerde ücretsiz servis imkanımız var” dedi.a

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ETİKETLER:
ZİYARETÇİ YORUMLARI - 1 YORUM
  1. Mehmet AYDEMİR dedi ki:

    Sayın Yetkili bu haberde size verilen bilgiler tamamen yanlıştır. Bu konuda araştırma yapan bir kişi bu bilgiler doğrultusunda yanlış yönlendirilir. Şu an TMGD sayısı 500 değil 4700 kişidir. yabancı ortaklı şirketler hariç hiç bir firma bu işi ciddiye almamaktadır. En son bir ihale ile TJK 2500-3000 Tl denilen hizmeti 395 TL. bir fiyat ile satın almıştır. Aspir yetkilisi Sayın Hüda DOĞAN vermiş olduğu bu bilgi ile sadece yeni kursiyer sayılarını artırmayı amaçlamıştır.

BİR YORUM YAZ